Otpad iz svemira od raketnih tela koji orbitiraju oko Zemlje pretnja za avione

Branko Simić avatar

Iako je rizik od sudara svemirskog otpada sa avionima relativno mali, nova istraživanja ukazuju na to da se ovaj problem sve više ističe zbog rasta aktivnosti u avioindustriji i svemirskim letovima. U članku objavljenom u časopisu „Sajntifik riports“, Aron Boli, vanredni profesor fizike i astronomije na Univerzitetu Britanske Kolumbije, ističe da svemirski otpad potiče od svih objekata koji su poslati u orbitu, uključujući satelite i opremu za istraživanje.

S obzirom na to da se raketama postavljaju sateliti u orbitu, ostaje mnogo materijala koji može postati svemirski otpad. Boli naglašava da je sa trenutnom ekspanzijom u korišćenju svemira, mnogo problema postalo evidentno. Procene sugeriraju da postoji oko 50.000 komada svemirskog otpada veličine lopte za bejzbol ili veće, a ako se uzmu u obzir i manji objekti, broj raste na više miliona.

Jedan od ključnih problema je što objekti u orbiti prirodno propadaju, a veliki deo tog otpada je „nekontrolisan“. Kada ovi objekti ponovo uđu u Zemljinu atmosferu, često se raspadaju i ne nestaju potpuno. Boli objašnjava da se tokom ovog procesa materijali sagorevaju, tope ili isparavaju, pretvarajući se u fine čestice koje mogu predstavljati potencijalnu opasnost.

U svetlu ovih informacija, avio-industrija sve više uzima u obzir svemirski otpad kada donosi odluke o zatvaranju vazdušnog prostora. Godine 2022. Španija i Francuska su zatvorile deo svog vazdušnog prostora zbog raketnog tela težine 20 tona koje je bilo na putu da ponovo uđe u atmosferu. Ova odluka je rezultirala kašnjenjem od 645 letova na oko 30 minuta, dok su neki avioni koji su bili u vazduhu morali biti preusmereni.

S obzirom na sve veće izazove koje donosi svemirski otpad, istraživači i avio-stručnjaci naglašavaju potrebu za razvojem strategija i tehnologija koje će smanjiti rizik i obezbediti sigurnost aviona. U tom kontekstu, važno je razvijati metode za praćenje i predviđanje putanja svemirskog otpada, kako bi avioni mogli da izbegnu potencijalne sudare.

U poslednje vreme, sve više zemalja i organizacija počinje da se bavi problemom svemirskog otpada. Razvijaju se projekti i inicijative koje imaju za cilj čišćenje orbite od otpada, kao i smanjenje količine novog otpada koji se stvara tokom svemirskih misija. Ove inicijative su od suštinskog značaja za očuvanje bezbednosti kako svemirskih letova, tako i avio saobraćaja na Zemlji.

Pored toga, Boli i njegovi saradnici pozivaju na povećanje svesti o ovom problemu među donosiocima odluka, kao i među javnošću. Ovaj problem zahteva kolektivni napor, i važno je da se svi uključeni, od naučnika do vladinih agencija, udruže u pronalaženju rešenja.

U zaključku, dok je verovatnost direktnog sudara svemirskog otpada sa avionima mala, rizik se povećava s obzirom na rastući broj letova i raketnih misija. Potrebno je da se razviju strategije za procenu i upravljanje ovim rizikom kako bi se osigurala sigurnost avio saobraćaja. U ovom kontekstu, saradnja između naučnika, avio kompanija i regulatornih tela može biti ključna za budućnost sigurnog putovanja kroz nebo.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije