Hrvatski redatelj Nebojša Slijepčević otvorio je jubilarni 20. filmski festival Slobodna zona u Sava centru. Festival je počeo prikazivanjem njegovog kratkog igranog filma „Čovjek koji nije mogao šutjeti“, koji je osvojio Zlatnu palmu u Kanu. Slijepčević je izrazio zahvalnost organizatorima festivala što su prepoznali njegov talent i pružili mu priliku da prikaže svoja ostvarenja. Film govori o penzioniranom kapetanu Jugoslovenske narodne armije koji se pobunio protiv ratnog zločina. Uz Slijepčevićev film, prikazan je i film „Anora“ Šona Bejkera, također ovenčan Zlatnom palmom.
Selektorka Slobodne zone, Branka Pavlović, istakla je zahvalnost gledaocima koji su podržavali festival tokom dve decenije. Pavlović se nada da će i ubuduće biti potrebe za pričama koje svedoče o pomirenju i ljudskom duhu. Direktor festivala, Rajko Petrović, naglasio je da je Slobodna zona počela kao mali festival u Dvorani Kulturnog centra Beograda, a danas se održava u četiri grada i 15 sala. Festival je podržan od strane potprograma MEDIA programa Kreativna Evropa, Ministarstva kulture Srbije, Rekonstrukcije Ženskog fonda, Gradske uprave za kulturu Grada Novog Sada, Filmskog centra Srbije i Francuskog instituta.
Slobodna zona otvorena je iste večeri u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, a do 11. novembra će biti prikazano 70 dokumentarnih i igranih filmova u 15 programskih celina. Pavlović je naglasila da je svet poslednjih godina postao sve lošiji te da je važno da se angažiramo kako bismo poboljšali situaciju. Gledaoci će kroz filmove na festivalu vidjeti da se sloboda teško osvaja, ali lako gubi.
Slobodna zona je postala jedan od najznačajnijih festivala angažiranog filma na prostoru Balkana. Posjetitelji imaju priliku pogledati niz filmova koji se bave aktuelnim društvenim i političkim temama te pružaju uvid u različite perspektive i svjetove. Festival je mjesto susreta filmskih profesionalaca, umjetnika i ljubitelja sedme umjetnosti te pruža mogućnost za razmjenu ideja i iskustava.
Slobodna zona je postala prepoznatljiva po svom kvalitetnom programu koji promovira filmove koji su često izvan mainstreama te se bave važnim i kontroverznim temama. Festival je postao platforma za umjetnike i autore koji se bave društveno angažiranim filmom te pruža podršku mladim talentima. Slobodna zona je postala simbol borbe za slobodu izražavanja i promociju kulture dijaloga i tolerancije.
Uz podršku relevantnih institucija i organizacija, Slobodna zona nastavlja da raste i razvija se te postaje sve važnija platforma za promociju kritičkog mišljenja i umjetničke slobode. Festival je postao mjesto susreta za sve one koji cijene umjetnost i kulturu te se zalažu za promjene i napredak u društvu. Slobodna zona je postala sinonim za kvalitetan i angažiran filmski program te je postala važan dio kulturne scene Balkana.