Predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik, optužio je sud BiH da vodi politički proces protiv njega zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika Kristijana Šmita. Dodik je izjavio da se danas na suđenju pokušava gurati sve i svašta u nameštenu formu, a da se pod plaštom dokaza izvode samo „neki papiri“. On je naglasio da je nemoguće da stranica OHR-a bude verodostojna za stupanje na snagu neke odluke. Dodik je ove tvrdnje izneo na konferenciji za medije, prenosi RTRS.
OHR je prisutan u Bosni i Hercegovini od kraja rata 1995. godine, kao deo Daytonskog sporazuma koji je okončao rat. Visoki predstavnik je ovlašten da donosi zakone, odluke i imenovanja, ukoliko proceni da su u suprotnosti sa Dejtonskim sporazumom. Kritičari smatraju da ova mogućnost daje preveliku moć jednoj instituciji i da ne doprinosi jačanju institucionalne moći unutar zemlje.
Dodik je poznat po svojim kritikama OHR-u i visokim predstavnicima koji su imenovani od kraja rata. On tvrdi da je njegova politika zaštite interesa Republike Srpske neprihvatljiva za međunarodnu zajednicu i da se zbog toga suočava sa političkim progonom. Dodik je na suđenju u više navrata istakao da neće priznati sud koji je formiran na političkoj osnovi i da on ne priznaje odluke koje se donose na tom sudu.
Na suđenju se prate rasprave i detalji o tome da li su odluke visokog predstavnika obavezujuće i da li Dodikov stav predstavlja neposlušnost ili ne. Dodik tvrdi da OHR nema ovlaštenje da donosi odluke koje se direktno tiču njega ili Republike Srpske, jer je to nezakonito i protivno Dejtonskom sporazumu.
Neki analitičari smatraju da je Dodikova odbrana način da se stave u fokus političke nepravilnosti u Bosni i Hercegovini, a da se prikaže kao žrtva političkog progona. Međutim, drugi upozoravaju da ovakve izjave mogu doprineti daljem zaoštravanju političke situacije u zemlji i dodatno povećati tenzije između entiteta.
Sud u Bosni i Hercegovini je pokrenuo postupak protiv Dodika zbog navodnog nepoštovanja odluka visokog predstavnika, a ovaj slučaj prati šira javnost. Pitanje nadležnosti visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini je veoma kontroverzno i često se koristi u političke svrhe.
Dodik je istakao da je ovaj slučaj namešten politički proces i da će se boriti da dokaže svoju nevinost. On je pozvao svoje pristalice da ostanu mirne i da ne dozvole da ga politički motivisane optužbe uznemire. Dodik se suočava sa više sudskih procesa u Bosni i Hercegovini, ali je do sada odbijao da se pojavi na sudu ili da prizna nadležnost ovih sudova.
Većina pristalica Dodika podržava njegovu politiku zaštite interesa Republike Srpske i smatra da je on žrtva političkog progona od strane međunarodne zajednice. Međutim, postoje i kritičari koji tvrde da je Dodik umislio sopstvenu političku važnost i da pokušava da izazove konflikte u zemlji radi sopstvene koristi.
Na kraju, sudski proces protiv Dodika će biti od velikog značaja za političku situaciju u Bosni i Hercegovini i za odnose između entiteta. Događaji na suđenju će sigurno imati dalekosežne posledice na političku scenu zemlje i na odnose sa međunarodnom zajednicom. Ostaje da se vidi kakav će biti ishod ovog suđenja i da li će Dodik uspeti da dokaže svoju nevinost u ovom politički motivisanom procesu.