Ovo su crne tačke u Evropi za saobraćajne nesreće, gdje su balkanske zemlje

Stefan Nikolić аватар

Godišnja statistika o broju poginulih u saobraćajnim udesima u Europi objavljena je od strane Generalnog direktorata EU za mobilnost i transport. Prema podacima, Bugarska, Rumunija, Srbija i Hrvatska nalaze se među zemljama sa najvišim brojem stradalih na milion stanovnika.

Baza podataka CARE pokazuje da je prošle godine u EU u saobraćajnim udesima poginulo 20.400 ljudi, a zajedno sa zemljama članicama EFTA (Norveška, Island, Švajcarska, Linhenštajn) i Srbijom, broj stradalih iznosi 21.257.

Najgora situacija nalazi se u Balkanskom regionu, gdje sve zemlje osim Slovenije imaju značajno veći broj poginulih u saobraćajnim udesima u poređenju sa EU prosjekom od 46. Bugarska se ističe sa 82 poginulih na milion stanovnika, što iznosi 526 ljudi, što je za jedan odsto manje nego u prethodnoj godini.

Rumunija se nalazi na drugom mjestu sa 81 poginulom osobom na milion stanovnika, što je ukupno 1.545 ljudi. Na trećem mjestu je Letonija sa 75 poginulih na milion stanovnika, odnosno 142 u apsolutnim brojkama. Srbija se nalazi na četvrtom mjestu sa 74 stradale osobe na milion stanovnika, dok je Hrvatska na petom mjestu sa 71 poginulom osobom.

Grčka i Portugalija dijele šesto mjesto sa 61 stradalom osobom na milion stanovnika, dok je Mađarska iznad evropskog prosjeka sa 49 poginulih na milion stanovnika. Jedina zemlja koja ima manji broj stradalih od EU prosjeka je Slovenija sa 39 poginulih na milion stanovnika.

Zemlje Zapadnog Balkana poput Albanije, Crne Gore, BiH i Sjeverne Makedonije nisu obuhvaćene trenutnom EU statistikom CARE. Srbija je dobila pristup bazi podataka i status posmatrača od jula 2023. godine.

Pitanje bezbjednosti u saobraćaju jedno je od najvažnijih pitanja u Evropi, a smanjenje broja poginulih u saobraćajnim udesima jedan je od prioriteta za naredne godine. Potrebno je nastaviti sa provođenjem preventivnih mjera i edukacijom vozača kako bi se smanjio broj stradalih na cestama.

Razni faktori mogu doprinijeti povećanju broja saobraćajnih nesreća, kao što su nepoštovanje saobraćajnih pravila, vožnja pod uticajem alkohola ili droga, neprilagođena brzina, ometanje vozača, loše održavanje vozila, loše stanje puta i mnogi drugi faktori.

U cilju smanjenja broja stradalih u saobraćajnim udesima, važno je da sve zemlje zajedno rade na unapređenju bezbjednosti na putevima, kroz efikasnu primjenu zakona, edukaciju vozača i promociju bezbjedne vožnje. Samo zajedničkim naporima možemo postići cilj smanjenja broja poginulih i povrijeđenih u saobraćajnim nesrećama.

Učestali su pozivi vlada i nadležnih institucija svih zemalja da se ovom problemu pristupi sa maksimalnom ozbiljnošću i da se preduzmu sve neophodne mjere kako bi se smanjio broj saobraćajnih nesreća i žrtava na putevima. Sigurnost svih učesnika u saobraćaju mora biti prioritet, a svaka žrtva je previše.

Kako bi se osiguralo da putevi budu sigurni za sve učesnike u saobraćaju, neophodno je kontinuirano raditi na unapređenju bezbjednosti na putevima, kroz bolje planiranje i izgradnju infrastrukture, edukaciju vozača, strogu primjenu saobraćajnih propisa i osvještavanje javnosti o važnosti poštovanja saobraćajnih pravila.

Bezbjednost u saobraćaju je od suštinskog značaja za dobrobit svakog pojedinca, ali i za društvo u cjelini. Smanjenje broja saobraćajnih nesreća ima pozitivan uticaj na ekonomiju, zdravstveni sistem, ali i na kvalitet života građana. Zato je neophodno da sve zemlje zajedno djeluju kako bi se omogućilo sigurno putovanje svim učesnicima u saobraćaju.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije