Cene goriva u Srbiji će danas od 15 časova biti povećane, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike. Litar evrodizela će koštati 201 dinar, dok će litar benzina evropremijum BMB biti 187 dinara.
Ovo je drugo povećanje cena goriva u poslednjih mesec dana, a kao razlog za ovo povećanje Ministarstvo navodi rast cena na svetskom tržištu nafte i derivata. Cene goriva su veoma osetljive na promene cena nafte na svetskom tržištu, te su zbog toga česte promene cena goriva i na domaćem tržištu.
Iako su cene goriva u Srbiji i dalje niže u poređenju sa drugim evropskim zemljama, svako povećanje cena goriva loše utiče na džepove građana koji već osećaju posledice ekonomske krize izazvane pandemijom koronavirusa.
Građani su izrazili nezadovoljstvo zbog ovog povećanja cena goriva i navode da će im se dodatno smanjiti kupovna moć i da će im biti teže da se nose sa svakodnevnim troškovima života.
Ministarstvo rudarstva i energetike je saopštilo da će svi maloprodajni objekti biti obavešteni o novim cenama goriva i da će kontrola cena biti pojačana kako bi se sprečile eventualne zloupotrebe.
U međuvremenu, reakcija na ovu odluku je podeljena, jer jedni smatraju da je ovo neizbežno s obzirom na globalne ekonomske trendove, dok drugi tvrde da bi država trebala da zaštiti građane od ovakvih skokova cena i da pronađe način da ublaži njihove posledice.
Velika većina automobilista u Srbiji se oslanja na svoje vozilo za svakodnevne potrebe, pa su cene goriva jedan od ključnih faktora koji utiču na njihove troškove. Očekuje se da će ovo povećanje cena goriva dodatno opteretiti budžete porodica i pojedinaca, naročito u vreme kada su prihodi već smanjeni.
Ekonomski analitičari upozoravaju na moguće negativne posledice ovakvih povećanja cena goriva na privredu i potrošače, te ističu potrebu za pronalaženjem dugoročnijih i održivijih rešenja.
U međuvremenu, naftna industrija u Srbiji beleži rast prihoda i profitabilnosti, što dodatno podgreva sumnje među građanima da su povećanja cena goriva opravdana i da iza njih možda stoje i druge nejasne motivacije.
Ministarstvo rudarstva i energetike nije davalo nikakve informacije o mogućim daljim povećanjima cena goriva u narednom periodu, te ostaje da se sačeka saopštenje o novim cenama koje će važiti nakon ovog poslednjeg povećanja.
U međuvremenu, građani Srbije se suočavaju sa još jednim teretom u vidu ovog povećanja cena goriva, dok se neizvesnost oko budućih ekonomskih kretanja i dalje oseća širom zemlje.
U zaključku, povećanje cena goriva u Srbiji će dodatno opteretiti građane i predstavljati izazov za njihove budžete u narednom periodu, dok će naftna industrija verovatno profitirati od ovih promena. Potrebno je da se vlasti pozabave ovim problemom i da nađu rešenje koje će omogućiti stabilizaciju cena goriva i olakšati teret građanima. Na kraju, sve oči su uprte u vlast i nadamo se da će preduzeti odgovarajuće mere kako bi se smanjile negativne posledice ovog povećanja cena goriva.