PAD CENA NAFTE NA TRŽIŠTU: „Crno zlato“ ispod 100 dolara za barel, da li će ova situacija doprineti padu inflacije?

Stefan Nikolić аватар

Cijene nafte nastavile su pad danas zbog sumornih izgleda za potražnju goriva i padu globalne proizvodnje, uoči sastanka glavnih proizvođača nafte ove nedelje na kojem treba da odluče da li povećati isporuke.

Evropska nafta Brent pala je za 0,2 posto na 99,82 dolara po barelu, dok je američka nafta WTI skliznula za 0,1 posto na 93,78 dolara po barelu. Cijena Brent nafte je dostigla najniži nivo od 15. jula, dok je američka sirova nafta završila trgovanje na najnižem nivou od 14. jula.

Analitičari smatraju da pad cijena nafte potiče od podataka o fabričkim aktivnostima koji ukazuju na ekonomski pad i očekivanja veće proizvodnje nafte nakon dobre sezone zarada naftnih kompanija. Zabrinutost zbog recesije pojačala se nakon što su istraživanja pokazala da je fabrička aktivnost izgubila zamah u julu.

Tržište također očekuje ishod sastanka OPEK+ grupe, na kojem će se odlučivati o proizvodnji nafte u septembru. Saudijska Arabija će navodno predložiti povećanje proizvodnje, dok većina izvora smatra da će proizvodnja ostati nepromenjena.

SAD su uvele sankcije kineskim kompanijama koje su bile uključene u prodaju iranske nafte i petrohemijskih proizvoda istočnoj Aziji. Ove sankcije deo su pritiska na Iran da obuzda svoj nuklearni program.

Dodatno, potencijalna poseta predsednice Predstavničkog doma SAD, Nensi Pelosi, Tajvanu izazvala je tenzije između SAD-a i Kine. Peking je upozorio da ta poseta ne bude ostvarena jer bi to moglo izazvati eskalaciju tenzija između ove dve zemlje.

Širenje Kine u Geografskom institutu Pekinga – „Kina svetlom osvjetljava 5G oblake“
Kina postala „svetski centar proizvodnje“ pre nego što je planirano
Širenje Kine u Geografskom institutu Pekinga – „Kina svetlom osvjetljava 800 neonaumu9
Kina postala „svetski centar proizvodnje“ pre nego što je planirano

Globalno tržište nafte i dalje se suočava s izazovima i neizvesnostima, a sve oči uprte su u sastanak OPEK+ grupe koji bi mogao značajno uticati na dalje kretanje cena nafte. Investitori pažljivo prate dešavanja na tržištu i očekuju razvoj situacije u narednim danima.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije