Pećina iz BiH na popisu svjetske baštine UNESCO-a

Stefan Nikolić аватар

Pećina Vjetrenica službeno je uvrštena na popis svjetske baštine UNESCO-a, što predstavlja veliki uspjeh za Bosnu i Hercegovinu. Uvrštavanje Vjetrenice na ovaj prestižni popis potvrđuje njen izuzetan značaj kao najveće i najpoznatije pećine u zemlji bogate speleološkim, arheološkim i biološkim značajem. Ova odluka predstavlja krunu dugogodišnjih napora da se ovaj prirodni dragulj prepozna kao univerzalna vrijednost.

Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine ističe da je ovaj istorijski trenutak za BiH rezultat rada stručnih timova i eksperata u saradnji s nadležnim institucijama. Ministarka civilnih poslova Dubravka Bošnjak naglašava da je ovo priznanje donijelo i odgovornost za očuvanje i zaštitu Vjetrenice, te promociju ovog jedinstvenog prirodnog spomenika na međunarodnom nivou.

Pećina Vjetrenica ima dugu istoriju zaštite, proglašena je spomenikom prirode 1952. godine, a brine o njoj Javno preduzeće Vjetrenica Ravno. Nominacija Vjetrenice za upis na popis UNESCO-a predana je u martu 2023. godine, a pećina se nalazi na tentativnoj listi UNESCO-a za Bosnu i Hercegovinu od 2004. godine. Terenska evaluacija od strane Međunarodne unije za zaštitu prirode završena je u avgustu prošle godine.

Vjetrenica ima sedam kilometara dugih kanala, 135 jezeraca i stalnu temperaturu od 11 stepeni kroz cijelu godinu. Sa svojim specifičnim podzemnim tokovima i jezerima, Vjetrenica je stanište velikog broja vrsta, uključujući 14 stenoendemičnih. Pećina pripada ekološki najugroženijem tipu staništa u zemlji, kraškom području, a nalazi se u središtu hercegovačkog krša u okolini Popova polja.

Uključivanje Vjetrenice na popis UNESCO-a donosi joj veću međunarodnu vidljivost i prepoznatljivost, što će doprinijeti razvoju turizma i lokalne zajednice. Ministarka Bošnjak zahvalila je svima koji su doprinijeli ovom uspjehu i istakla je važnost nastavka rada na očuvanju i promociji ovog vrijednog prirodnog resursa.

Uprkos ovom velikom uspjehu, ostaje izazov očuvanja i zaštite Vjetrenice kao važnog prirodnog staništa. Nadležne institucije i stručnjaci moraju nastaviti sa radom na održivom razvoju i promociji Vjetrenice kako bi se sačuvala njena bogatstva za buduće generacije. Uvrštenje Vjetrenice na popis svjetske baštine UNESCO-a je veliko priznanje za BiH i potvrda njene prirodne ljepote i jedinstvenosti.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije