Nemanja Zavišić iz Centra za društvenu stabilnost izjavio je da je plan opozicije da nasilnim putem dođe do vlasti, odnosno da izmeni volju građana koju su iskazali na izborima 17. decembra. Protest liste „Srbija protiv nasilja“ ispred Skupštine grada Beograda sinoć je bio pokušaj preuzimanja vlasti na ulici, što je neprihvatljivo. Zavišić veruje da Srbija kao ozbiljna i demokratska država neće dozvoliti prekrajanje volje građana.
Građani su svoju volju iskazali na izborima 17. decembra kada su ukazali poverenje listi „Aleksandar Vučić-Srbija ne sme da stane“. Zavišić smatra da neće doći do preuzimanja vlasti na ulici kako to želi opozicija. On tvrdi da je jedini izlaz iz postizborne krize prihvatanje volje građana od strane političkih aktera, formiranje institucija i nastavak političkog života.
Zavišić ističe da neki politički akteri su preuzeli odgovornost, podneli su ostavke i preispituju svoju ulogu, dok su drugi i dalje ogorčeni i besni na narod što im nije ukazao poverenje. On smatra da je priznanje volje naroda, formiranje institucija i nastavak političkog života jedini izlaz iz ove situacije.
Uprkos tome što su se odvile žustre debate o opoziciji, vladajućoj stranci i političkoj situaciji u Beogradu, niko ne može poreći da su protesti i demonstracije postale sastavni deo političkog života u današnjoj Srbiji. Tokom proteklih godina, građani su više puta izašli na ulicu kako bi izrazili nezadovoljstvo političkom situacijom, korupcijom, ekonomskom krizom i drugim pitanjima. Sloboda okupljanja i izražavanja mišljenja je temeljno ljudsko pravo, ali nasilje i pokušaji preuzimanja vlasti na ulici nisu prihvatljivi.
Također, postizborna kriza i politička polarizacija često mogu dovesti do nestabilnosti i neprovođenja odluka u interesu građana. Da bi se izbegle takve situacije, politički akteri moraju prihvatiti volju građana, formirati institucije i nastaviti sa političkim procesima u skladu sa zakonom. Nasilje i pokušaji preuzimanja vlasti na ulici samo dalje pogoršavaju političku situaciju i dovode do podele i nepoverenja među građanima.
U Srbiji je važno očuvati demokratske procese i institucije, a politički akteri moraju delovati odgovorno i u interesu građana. Opozicija i vlast moraju raditi zajedno na rešavanju političkih problema, umesto da se sukobljavaju na ulici. Bez mirnog političkog dijaloga i saradnje, Srbija neće moći da ostvari napredak i prosperitet za svoje građane.
U zaključku, politička situacija u Srbiji zahteva odgovorno delovanje i prihvatanje volje građana od strane političkih aktera. Nasilje i pokušaji preuzimanja vlasti na ulici neće doneti rešenja, već samo dalje polarizaciju i nestabilnost. Srbija treba da se fokusira na demokratske procese, dijalog i saradnju između političkih aktera kako bi ostvarila napredak i prosperitet za sve svoje građane.