Jedan otkriće enzima koji „jede“ plastiku moglo bi da promijeni način na koji se tretira plastični otpad širom svijeta. Naučnici su pronašli enzim nazvan PHL7, koji je uspio da razgradi čitav komad PET plastike za manje od jednog dana. Ovo je dvostruko brže od standardnog enzima koji se koristi u eksperimentima sa PET plastikom.
PET plastika, koja se najviše koristi za flaše za piće ili pakovanja, može ostati u prirodi 450 godina ako se ne reciklira. Zbog toga naučnici traže načine da ubrzaju proces raspada plastike kako bi smanjili količinu plastičnog otpada u svijetu.
Iako je otkriće ovog enzima veliki korak naprijed, istraživači još uvijek rade na poboljšanju efikasnosti enzima i pronalasku novih metoda za razgradnju PET plastike. Neki smatraju da bi nova tehnologija mogla biti spremna za primjenu u roku od četiri godine.
Otkriće novih enzima za razgradnju PET plastike pokazuje da postoji potencijal za stvaranje efikasnijih metoda za tretiranje plastičnog otpada. Naučnici su optimistični u vezi sa mogućnostima koje ova nova tehnologija donosi za zaštitu životne sredine i smanjenje plastičnog otpada u budućnosti.