Počele konsultacije oko formiranja Komisije za kontrolu biračkog spiska

Jovana Kovačević аватар

Poslaničke grupe okupile su se u Skupštini Srbije radi konsultacija o obrazovanju radnih grupa za unapređenje izbornog procesa i kontrole Jedinstvenog biračkog spiska. Na sastanku su prisustvovali poslanici vladajuće koalicije i opozicije, kao i predstavnici organizacija CRTE i CeSID-a.

Predsednica Skupštine Srbije, Ana Brnabić, je izjavila da vlast prihvata zahtev opozicije za formiranje Komisije za kontrolu i reviziju biračkog spiska, kao i da javni servisi trebaju profesionalno izveštavati. Ranije tog dana, poslanici su usvojili izmene Zakona o lokalnim izborima kako bi se omogućilo održavanje beogradskih i lokalnih izbora istog dana, 2. juna, u mestima gde oni nisu održani u decembru prošle godine.

Na sastanku su razmatrani detalji formiranja radnih grupa za unapređenje izbornog procesa, kao i uloga Komisije za kontrolu i reviziju biračkog spiska u nadgledanju izbornih postupaka. Predstavnici opozicije istakli su važnost transparentnosti i fer izbornog procesa, dok su predstavnici vlasti naglasili spremnost da se sprovedu neophodne promene radi poboljšanja izbornih uslova.

Konsultacije su protekle u konstruktivnoj atmosferi, sa sugestijama i predlozima sa obe strane. Postignut je dogovor o daljim koracima u vezi sa formiranjem radnih grupa i angažovanjem organizacija civilnog društva u procesu nadgledanja izbora. Očekuje se da će ove inicijative doprineti transparentnosti i integritetu izbornog procesa u Srbiji.

Opozicione stranke su izrazile zadovoljstvo zbog prihvatanja njihovih zahteva i smatraju da je ovo korak u pravom smeru ka stvaranju poštenih i slobodnih izbora. Sa druge strane, vlast ističe da je spremna da sarađuje sa opozicijom i da je otvorena za konstruktivan dijalog.

Članovi radne grupe za unapređenje izbornog procesa istakli su neophodnost saradnje svih relevantnih aktera kako bi se osigurala transparentnost i fer izborni uslovi. Preporuke radne grupe odnose se na unapređenje biračkog spiska, jasnu regulaciju finansiranja izbornih kampanja, garantovanje slobode medija i prava svih političkih aktera da se ravnopravno takmiče na izborima.

Organizacije civilnog društva su se obavezale da pruže podršku u nadgledanju izbora i pruže stručnu pomoć u procesu unapređenja izbornog sistema. Njihova uloga je ključna u osiguravanju integriteta izbornog procesa i sprečavanju zloupotreba.

Sledeći koraci u ovom procesu uključuju formiranje Komisije za kontrolu i reviziju biračkog spiska, kao i detaljno planiranje aktivnosti radnih grupa za unapređenje izbornog procesa. Očekuje se da će ove inicijative imati pozitivan uticaj na izborne uslove u Srbiji i doprineti demokratizaciji političkog života u zemlji.

Na kraju sastanka, predstavnici stranaka su se složili da je neophodno nastaviti sa dijalogom i saradnjom kako bi se osigurali fer i transparentni izbori. Očekuje se da će ove inicijative doprineti jačanju demokratskih institucija i izbornih procesa u zemlji.

Učesnici sastanka istakli su važnost poštovanja demokratskih principa i vladavine prava u procesu izbora, kao i potrebu za saradnjom svih političkih aktera u ostvarivanju ovih ciljeva. Očekuje se da će dalje aktivnosti u vezi sa unapređenjem izbornih uslova biti sprovedene u duhu konstruktivnog dijaloga i međusobnog poštovanja.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije