Lekari su nedavno započeli testiranje prve mRNA vakcine protiv raka pluća na pacijentima u sedam zemalja širom sveta. Ova vakcina, poznata kao „BNT116“, razvijena je od strane kompanije „BioNTech“ i koristi princip pronalaženja i uništavanja ćelija raka, kako bi spriječila povratak raka.
Cilj ove vakcine je ojačati imunološki odgovor pacijenata na rak pluća, bez narušavanja zdravih ćelija. Prvi pacijent koji je primio ovu vakcinu u Velikoj Britaniji je Januš Rač, 67-godišnjak koji je dijagnosticiran sa rakom pluća u maju. Nakon početka hemoterapije i radioterapije, Rač je primio šest injekcija vakcine u kliničkom istraživačkom centru Nacionalnog instituta za zdravstvena istraživanja.
Planirano je da Rač primi vakcinu svake tri nedelje tokom 54 nedelje, sa nadom da će vakcina proći kroz daljnje faze istraživanja i biti dostupna pacijentima širom svijeta. Rak pluća je vodeći uzrok smrti od raka širom svijeta, sa oko 1,8 miliona smrtnih slučajeva svake godine.
Ovo kliničko ispitivanje prve faze na ljudima sprovedeno je na 34 istraživačke lokacije u Velikoj Britaniji, Sjedinjenim Američkim Državama, Njemačkoj, Mađarskoj, Poljskoj, Španiji i Turskoj. Profesor na Univerzitetu u Londonu i onkolog Siov Ming Li izrazio je nadu da će ovo ispitivanje uspješno proći i da će vakcina protiv raka pluća postati dostupna širom svijeta, spašavajući mnogo života.
Ovaj napredak u istraživanju i razvoju vakcina protiv raka pluća predstavlja veliki korak naprijed u borbi protiv ove opake bolesti. Nadamo se da će daljnja ispitivanja ovog tipa vakcina donijeti još više uspjeha i omogućiti pacijentima novi način borbe protiv raka pluća.