Fotonaponska elektrana u termoelektrani „Nikola Tesla A“ je nakon završetka testiranja i podešavanja započela probni rad. Ova elektrana predstavlja značajan korak ka održivoj energiji u okviru „Elektroprivrede Srbije“. Paneli su postavljeni na krovovima različitih objekata, uključujući skladišta za opasan i neopasan otpad, kao i na druge infrastrukturne objekte koji su deo sistema daljinskog upravljanja i skladištenja.
S obzirom na kapacitet od 948 kilovata, planira se da godišnja proizvodnja električne energije bude veća od 1 gigavat-čas. Ova energija će se koristiti za pokrivanje dela sopstvene potrošnje, što znači da će TENT A i Železnički transport TENT moći da funkcionišu na ekološki prihvatljiviji način, koristeći energiju koja ne utiče negativno na životnu sredinu.
Iz „Elektroprivrede Srbije“ ističu da će ova fotonaponska elektrana značajno povećati energetske performanse TENT A. Radovi na njenoj izgradnji počeli su krajem juna, a glavni izvođač radova bila je firma „MT Komeks“, uz podršku čačanskog preduzeća „Elektrovat“ i podizvođača „DB Kop Josipović“. Takođe, projekat je realizovan u saradnji sa IMP „Automatika“.
Ovo je prva fotonaponska elektrana ovog tipa u okviru „Elektroprivrede Srbije“, a planira se izgradnja još sličnih postrojenja u bliskoj budućnosti. Ovaj projekat je deo šire strategije preduzeća za povećanje korišćenja obnovljivih izvora energije i smanjenje emisije ugljen-dioksida.
U trenutnom globalnom kontekstu, kada se sve više pažnje posvećuje održivom razvoju i zaštiti životne sredine, ovakvi potezi su od izuzetnog značaja. Fotonaponske elektrane ne samo da doprinose smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva, već i otvaraju nove mogućnosti za inovacije u energetskom sektoru.
S obzirom na to da se svet suočava sa sve većim izazovima u vezi sa klimatskim promenama, implementacija ovakvih tehnologija može poslužiti kao model za slične projekte u regionu i šire. Kroz povećanje energetske efikasnosti i korišćenje obnovljivih izvora, Srbija može postati lider u održivom razvoju u ovom delu Evrope.
Osim toga, izgradnja fotonaponskih elektrana može doneti i ekonomske benefite. Povećanje broja ovakvih postrojenja može stvoriti nova radna mesta, podstaknuti domaću industriju i privući investicije u sektor obnovljivih izvora energije. Ove promene su ključne za diversifikaciju energetskih izvora i jačanje energetske sigurnosti zemlje.
Uz to, elektrana na „Nikoli Tesli A“ može poslužiti kao obrazovni model za buduće generacije. Učenici i studenti će imati priliku da se upoznaju sa tehnologijama koje se koriste u obnovljivim izvorima energije, što može dodatno motivisati mlade da se uključe u sektor energetike i nauke.
U zaključku, pokretanje probnog rada fotonaponske elektrane u TENT A je značajan korak napred za „Elektroprivredu Srbije“ i čitavu zemlju. Ovaj projekat ne samo da pokazuje posvećenost održivom razvoju, već i pruža priliku za dalji napredak u oblasti obnovljivih izvora energije. Očekuje se da će slični projekti u budućnosti doprineti stvaranju ekološki održivijeg i energetski efikasnijeg društva, što je od suštinske važnosti za zdravlje našeg planeta i buduće generacije.