Vulkanska aktivnost na Aljasci: Nova tehnologija omogućava bržu analizu podataka
Kada je duže vremena uspavani vulkan na Aljasci počeo da pokazuje znakove aktivnosti prošle godine, naučnici su koristili nove tehnologije kako bi brzo analizirali velike količine podataka. Roni Grepentin sa Univerziteta države Aljaske ističe da je ovaj naučni tim uspeo u roku od nekoliko dana da analizira gotovo osam godina podataka, što bi inače trajalo nedeljama ili čak mesecima. Većina posmatrača vulkana koristi satelite kako bi merili kretanje zemlje oko vulkana, a zatim analiziraju te podatke. Međutim, analiza velikih fajlova podataka zahteva dosta vremena.
Nova tehnologija omogućava praćenje aktivnosti vulkana i čuvanje i analizu podataka u oblaku, što štedi vreme i omogućava brže nadogradnje podataka o vulkanima. Geofizičar Maks Enders ističe da je ova tehnologija posebno važna na Aljasci, gde ima mnogo aktivnih vulkana koji često erumpiraju. Korišćenje sistema baziranih na oblacima za automatsku obradu vulkanskih podataka čini nas bezbednijima, kaže geofizičar Majkl Poland.
Nova tehnologija je omogućila Opservatoriji za vulkane na Aljasci da brzo zaključi da neobična aktivnost na planini Edžkamb nije predstavljala neposredan rizik. Ipak, postavljeni su novi seizmički instrumenti na toj planini kako bi se bolje pratila njena aktivnost. Geofizičari se nadaju da će ova nova tehnologija omogućiti stvaranje međunarodne virtuelne opservatorije koja će biti sposobna da razmenjuje podatke i analizira rezultate automatski i u realnom vremenu, što će pomoći u boljem predviđanju erupcija vulkana.
Na Aljasci, gde je prisutna velika vulkanska aktivnost, nova tehnologija je od velike važnosti za sve koji prate i proučavaju vulkane. Geofizičari ističu da ova tehnologija omogućava brže analize podataka i bolje praćenje aktivnosti vulkana, što doprinosi sigurnijem okruženju za sve stanovnike Aljaske.
U budućnosti se očekuje da će nova tehnologija omogućiti još bržu i efikasniju analizu podataka vulkanske aktivnosti na Aljasci, što će olakšati praćenje i predviđanje erupcija. Geofizičari su optimistični u vezi sa mogućnostima koje ova tehnologija pruža i smatraju da će doprineti većoj bezbednosti svih koji žive na Aljasci, kao i naučnicima širom sveta koji se bave proučavanjem vulkanske aktivnosti.