Prema informacijama koje je danas objavila Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), u prva tri meseca prošle godine Vrhovno javno tužilaštvo otvorilo je devet predmeta vezanih za ugrožavanje bezbednosti novinara. Takođe, formirano je 20 predmeta na štetu 23 lica koja obavljaju poslove od javnog značaja u oblasti informisanja, od kojih su 10 oštećena lica muškog pola, a 13 ženskog.
Većina pretnji novinarima je stigla putem interneta, tačnije u 14 od 20 slučajeva, što čini 70% ukupnog broja pretnji. U većem broju pretnji, mete su bile novinarke, čak dve trećine ukupnog broja. Ove informacije su saopštene nakon sednice Stalne radne grupe za bezbednost novinara, koja je organizovana u Novom Sadu. Grad Novi Sad je bio najrizičniji kada je u pitanju ugrožavanje bezbednosti novinara.
Prošle godine je zabeležena jedna relokacija novinara van zemlje radi njihove sigurnosti, jedna intervencija vezana za poboljšanje bezbednosti stana u kojem boravi jedan novinar, dok su ove godine već u dva slučaja angažovana privatna obezbeđenja. Razlog za angažovanje privatnog obezbeđenja je nedovršena bezbednosna procena koju sprovodi Ministarstvo unutrašnjih poslova.
ANEM je takođe istakao da je važno raditi na unapređenju bezbednosti novinara i drugih lica od javnog značaja u oblasti informisanja, kako bi se zaštitila njihova sloboda izražavanja i rad bez straha od pretnji i nasilja. Stalna radna grupa za bezbednost novinara je sastavljena od predstavnika novinarskih udruženja, tužilaštva, MUP-a i drugih relevantnih institucija koje zajednički rade na unapređenju bezbednosti novinara.
Ovo istraživanje je samo deo napora koje ANEM i druge organizacije ulažu kako bi se osigurala sigurnost novinara u obavljanju njihovog posla. Novinarstvo je važan deo demokratskog društva i novinari treba da imaju slobodu da izveštavaju bez straha od pretnji ili nasilja. Zbog toga je neophodno raditi na sprečavanju ugrožavanja bezbednosti novinara i obezbediti im bezbedno okruženje za rad.
U proteklom periodu, u Srbiji su zabeleženi brojni slučajevi ugrožavanja novinara, što govori o ozbiljnosti problema koji se mora rešavati. Organizacije kao što je ANEM imaju važnu ulogu u praćenju situacije i ukazivanju na neophodnost preduzimanja mera za zaštitu novinara. Bezbednost novinara je ključna za očuvanje medijskih sloboda i pravilnog informisanja javnosti. Nadamo se da će u budućnosti biti još većih napora i resursa usmerenih ka unapređenju bezbednosti novinara u Srbiji.