Treći dan Poljoprivrednog sajma u Novom Sadu je bio posvećen diskusijama o kvaliteti hrane u Srbiji i Evropskoj uniji. VIP panel je otvoren razgovorima o budućnosti tržišta premijum voća i povrća, važnosti biogasa za uklanjanje otpada u poljoprivrednim gazdinstvima, životnoj sredini kao osnovi za zdravu i bezbednu hranu, a predstavnici Evropske banke za obnovu i razvoj su predstavili finansijski sistem podrške malim i srednjim preduzećima u Srbiji.
U paviljonu Evropske unije, ambasadori Emanuele Žiofre i Tomaš Kuhta su pokazali svoje kulinarske veštine, pripremajući prašku šunku, češko pivo i sicilijanske grickalice posetiocima koji su uživali u degustaciji. Diskusije su bile fokusirane na unapređenje kvaliteta hrane, očuvanje životne sredine i podršku malim proizvođačima.
EU info mreža je izvestila da je atmosfera bila vesela, a posetioci su imali priliku da uživaju u raznovrsnim ukusima i da se informišu o aktuelnim temama u poljoprivredi i proizvodnji hrane. Paneli su okupili stručnjake iz različitih oblasti, sa ciljem da se promoviše kvalitet hrane i održiva poljoprivreda.
Kompanija „Zeleni hit“ iz Batajnice je predstavila svoje iskustvo u proizvodnji voća i povrća visokog kvaliteta, ističući važnost očuvanja životne sredine u procesu proizvodnje. Takođe, istraživanja o upotrebi biogasa za smanjenje otpada su bila tema koja je privukla pažnju posetilaca, pokazujući da postoji veliki potencijal za korišćenje obnovljivih izvora energije u poljoprivredi.
Evropska unija je prepoznala važnost podrške malim proizvođačima i preduzetnicima u Srbiji, te su predstavnici Evropske banke za obnovu i razvoj pružili informacije o finansijskim instrumentima i savetima za unapređenje poslovanja. Podrška malim i srednjim preduzećima je ključna za razvoj poljoprivrede i tržišta hrane u Srbiji, te su paneli o tom pitanju bili od velikog značaja za sve učesnike.
Sajam je bio prilika da se povežu proizvođači, stručnjaci i potrošači, kako bi razmenili iskustva, informacije i ideje o unapređenju kvaliteta hrane i održive proizvodnje. Očekuje se da će budući paneli i diskusije doprineti boljem razumevanju potreba tržišta i podržati inovacije u poljoprivredi i proizvodnji hrane.
Poljoprivredni sajam je postao tradicionalno mesto okupljanja svih aktera u agroindustriji, te se očekuje da će i naredne godine biti organizovan sa istim entuzijazmom i bogatim programom. Novi Sad je postao centar poljoprivrednih inovacija i razvoja, te je važno podržati manifestacije koje promovišu kvalitet hrane i podržavaju male proizvođače.
U zaključku, Poljoprivredni sajam u Novom Sadu je bio odlična prilika da se istaknu aktuelne teme iz oblasti poljoprivrede i proizvodnje hrane, te da se promoviše saradnja između Evropske unije i Srbije. Diskusije o kvalitetu hrane, očuvanju životne sredine i podršci malim proizvođačima su bile centralne teme panela, pokazujući važnost ovih pitanja za razvoj poljoprivrede. Organizatori su uspeli da okupe veliki broj stručnjaka, proizvođača i posetilaca, te se sa optimizmom očekuje dalji napredak u agroindustriji i proizvodnji hrane u Srbiji.