Poslovanje kompanije se trenutno obavlja neometano, razmotrićemo sve detalje

Branko Simić аватар

Poslovanje Naftne industrije Srbije (NIS) trenutno se odvija bez smetnji, izjavili su predstavnici kompanije u izjavi za Tanjug nakon što je NIS dodat na listu američkih sankcija usmerenih protiv Rusije.

„Poslovanje kompanije se trenutno odvija bez problema, lanac benzinskih stanica NIS-a je redovno snabdeven, a Rafinerija nafte Pančevo radi u normalnom režimu i isporučuje sve potrebne naftne derivate na tržište“, rekli su iz NIS-a.

Dodali su da će analizirati sve posledice po poslovanje kompanije i da će ostati fokusirani na očuvanje stabilnosti na domaćem tržištu naftnih derivata.

Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija danas je dodala Naftnu industriju Srbije (NIS) na listu sankcija usmerenih protiv kompanije Gazprom Neft i Ruske Federacije.

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da smo suočeni sa teškim i ozbiljnim sankcijama koje su SAD uvele NIS-u, koje zahtevaju potpuno povlačenje ruskih interesa iz NIS-a. On je najavio da će zatražiti od buduće američke administracije da ponovo razmotri odluku o uvođenju sankcija NIS-u.

U okviru novih ograničenja ruskom energetskom sektoru, SAD su naložile da se do 27. februara završe finansijske operacije sa kompanijama Gazprom Neft i Surgutneftegaz. Velika Britanija se takođe pridružila američkom Ministarstvu finansija u sankcionisanju kompanija Gazprom Neft i Surgutneftegas.

„SAD preduzimaju sveobuhvatne mere da ispune obavezu Grupe sedam (G7) da smanje ruske prihode od energije, uključujući blokiranje dva najveća ruska proizvođača nafte. Današnje akcije takođe nameću sankcije neviđenom broju brodova koji prevoze naftu, dobavljača naftnih polja sa sedištem u Rusiji i ruskih energetskih zvaničnika“, navodi se u saopštenju Kancelarije za kontrolu imovine (OFAC).

Nekoliko tankera koji su danas sankcionisani isporučivali su ne samo rusku naftu, već i sankcioniranu iransku naftu, tvrdi Vašington. OFAC uvodi i sankcije protiv kompanija sa sedištem u Rusiji koje pružaju pomorsko osiguranje, konkretno firmi Ingostrakh i Alfastrakhovanie.

„Stejt department takođe preduzima korake da smanji prihode Rusije od energije blokiranjem dva aktivna projekta tečnog prirodnog gasa, velikog ruskog naftnog projekta i entiteta iz trećih zemalja koji podržavaju ruski izvoz energije“, dodaje se u saopštenju.

Na crnoj listi našli su se generalni direktor Rosatoma Aleksej Likhachev, direktor kompanije Gazprom Neft Aleksandar Djukov, sin suvlasnika Lukoil, milijarder Vagit Alekperov, kao i direktori kompanija Bashneft i Zarubezhneft.

„SAD preduzimaju sveobuhvatne mere protiv ključnog ruskog izvora prihoda za finansiranje njenog brutalnog i nelegalnog rata protiv Ukrajine“, rekla je ministarka finansija Janet Yellen. Prema njenim rečima, ova akcija jača fokus Vašingtona na ometanje energetskih prihoda Kremlja. Na listu sankcija dodato je još devet kompanija iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i Hongkonga.

U saopštenju američkog Ministarstva finansija se tvrdi da su oni učestvovali u snabdevanju ruskom naftom i naftnim derivatima. Sankcije su uvedene i najvećoj ruskoj brodarskoj kompaniji Sovcomflot.

Novoizabranom predsedniku Donaldu Trumpu će biti potrebno odobrenje američkog Kongresa ako bude želeo da ukine sankcije protiv Rusije nakon dolaska na vlast, prenosi RIA Novosti.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije