Novo istraživanje pokazalo je da su baterije električnih vozila proizvedenih nakon 2015. godine manje podložne zamjeni u poređenju sa starijim modelima. Studija je analizirala više od 20.000 polovnih električnih vozila i otkrila da je samo 2.5 odsto vozila imalo zamjenjene baterije. Još starija studija je pokazala da je 1.5 odsto električnih vozila imalo zamjenjene baterije, što sugeriše da se taj broj povećava kako stari električni automobili na putevima.
Studija je otkrila da rate zamjene baterija za električna vozila proizvedena prije 2015. iznose čak 13 odsto, dok su za vozila iz 2016. ili novija, padaju na samo 1 odsto ili manje. Razlog tome je što su starija električna vozila imala manje izdržljive baterije zbog upotrebe drugih hemikalija i lošijih sistema upravljanja toplotom. Neki stariji modeli imaju vazduhom hlađene baterije bez adekvatnog sistema upravljanja toplotom što dovodi do brže degradacije.
Sa napretkom tehnologije, baterije u novijim električnim vozilima su postale izdržljivije i efikasnije. Paketi baterija su porasli za 122 odsto između 2015. i 2022. godine, što znači da novija električna vozila imaju veći kapacitet baterije. Očekuje se da će se ovaj trend nastaviti, mada će povećanje kapaciteta baterije biti sporije budući da većina novih električnih vozila već ima dovoljno velike baterije i dovoljan domet.
Postoji mogućnost da će se u budućnosti razviti nova tehnologija baterija poput solid-state baterija na kojima rade nekoliko proizvođača i specijalizovane firme. Ove baterije bi mogle doneti značajne pomake u industriji električnih vozila.
Iako je zamjena baterije za električna vozila skupa operacija, nova istraživanja pokazuju da su noviji modeli manje podložni degradaciji baterija i potrebi za zamjenom. Sa tehnološkim napretkom i očekivanjem novih tehnologija baterija, budućnost električnih vozila izgleda svetlo i obećavajuće.