Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu krajem juna možda na dnevnom redu Skupštine Crne Gore

Jovana Kovačević аватар

Predsednik Skupštine Crne Gore, Andrija Mandić, saopštio je danas na sednici kolegijuma da će predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu biti stavljen na dnevni red parlamenta krajem juna, prenose nezvanično podgoričke Vijesti. Naredne sedmice je planirana nova sednica kolegijuma u vezi sa zakonima potrebnim za dobijanje Izveštaja o proceni ispunjenosti merila za poglavlja 23 i 24 (IBAR).

Grupa poslanika vlasti je predao Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu u skupštinsku proceduru 17. maja. To je učinjeno nekoliko sati nakon sastanka šefova poslaničkih klubova u zgradi parlamenta, na kojem nije postignut dogovor o predlogu lidera Demokratske narodne partije Milana Kneževića da se tekst rezolucije odmah stavi u parlamentarnu proceduru. Umesto toga, premijer Milojko Spajić (Pokret Evropa sad) i šef Skupštine Andrija Mandić (Nova srpska demokratija) trebali su da se dogovore o tom pitanju, ali je predlog ipak predat.

Rezolucija koja se tiče genocida u Jasenovcu izazvala je veliku pažnju javnosti u Crnoj Gori. Ovaj dokument ima za cilj da osudi zločine u Jasenovcu tokom Drugog svetskog rata, gde je stradalo više desetina hiljada Srba, Jevreja, Roma i drugih nevinih žrtava. Crnogorski parlament će imati priliku da raspravlja o ovom važnom pitanju krajem juna.

Predsednik Skupštine Andrija Mandić naglasio je važnost donošenja ove rezolucije kako bi se odao počast žrtvama Jasenovca i obezbedio zasluženi spomen na stradale. Takođe je istakao da je to deo odgovornosti prema prošlosti i obaveza za buduće generacije. Očekuje se da će ovo biti jedno od ključnih pitanja koje će se razmatrati u crnogorskom parlamentu u narednim nedeljama.

U međuvremenu, poslanici su se suočili sa potrebom da rasprave o zakonima koji su neophodni za dobijanje Izveštaja o proceni ispunjenosti merila za poglavlja 23 i 24 (IBAR). Ovi zakoni su od izuzetne važnosti za proces pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji i traži se njihovo usvajanje kako bi se zemlja približila članstvu u EU.

Očekuje se da će se ovi zakoni naći na dnevnom redu crnogorskog parlamenta u narednim danima, zajedno sa Predlogom rezolucije o genocidu u Jasenovcu. Postoji veliki interes za ova dva pitanja među poslanicima, ali i među građanima Crne Gore, koji prate razvoj situacije sa pažnjom.

Rezolucija o genocidu u Jasenovcu nije samo političko pitanje, već i moralno pitanje za ceo crnogorski narod. To je prilika da se osudi strašan zločin iz prošlosti i da se poštuju žrtve koje su nevino stradale tokom Drugog svetskog rata. Očekuje se da će crnogorski parlament jednoglasno usvojiti ovu rezoluciju, kako bi se odao dostojanstveni počast žrtvama Jasenovca.

Andrija Mandić je istakao da je važno da Crna Gora preuzme odgovornost za svoju prošlost i da se suoči sa svim strašnim dešavanjima iz Drugog svetskog rata. Ova rezolucija je deo tog procesa suočavanja sa prošlošću i obezbeđivanja pravde za žrtve. On je pozvao sve poslanike da podrže Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu i da se solidarišu sa svim žrtvama rata.

Jasenovac je bio stratište gde su fašističke ustaše ubijale i mučile hiljade nedužnih ljudi samo zbog njihove nacionalnosti ili vere. Ovaj zločin se smatra jednim od najstrašnijih u istoriji Balkana i ne sme biti zaboravljen. Usvojavanje rezolucije o genocidu u Jasenovcu je prvi korak ka priznavanju zločina i osudi fašističkog delovanja tokom Drugog svetskog rata.

Očekuje se da će Predlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu proći bez većih problema u crnogorskom parlamentu i da će biti podržan od strane većine poslanika. Ovo će biti važan trenutak za Crnu Goru i njeno suočavanje sa prošlošću, ali i za obezbeđivanje pravde za sve žrtve Jasenovca. Naredne sedmice će biti odlučujuće za dalji tok događaja, a građani Crne Gore sa nestrpljenjem očekuju rasplet situacije.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije