Predsednik Francuske, Emanuel Makron, zajedno sa predsednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem, posetit će danas Galeriju Matice srpske u Novom Sadu kako bi premijerno obišli novu stalnu postavku. Nova stalna postavka, koja će biti otvorena za građane od oktobra ove godine, izlaže nacionalnu umetnost Srbije od 18. do 20. veka. Poseta Makrona Matici srpskoj deo je razvijanja vekovne kulturne saradnje između Francuske i Srbije.
Diplomatski odnosi između Francuske i Srbije datiraju još iz srednjeg veka, a zvanična uspostava odnosa dogodila se neposredno nakon Berlinskog kongresa. Francuska ima ambasadu u Beogradu od 1879. godine, dok Srbija ima ambasadu u Parizu i konzulat u Strazburu. Pored diplomatskih odnosa, razvija se i kulturna razmena, a većina aktivnosti danas se odvija preko kulturnih centara.
Francuski institut u Srbiji aktivno radi na očuvanju tradicionalne veze između dve zemlje, fokusirajući se na savremeno stvaralaštvo i inovacije u oblastima poput filma, književnosti, stripa i digitalne umetnosti. Sa samo jednim kulturnim centrom u Parizu, Srbija takođe podržava očuvanje francusko-srpske kulturne veze kroz razna građanska udruženja.
Matica srpska, najstarija srpska književna, kulturna i naučna institucija, osnovana je 1826. godine u Pešti kako bi predstavljala srpsku kulturu u Evropi i prosvetila narod. Sa više od 2.000 saradnika, Matica srpska danas radi na naučnim projektima u raznim oblastima, kao što su književnost, jezik, društvene i prirodne nauke, likovne i scenske umetnosti, kao i muzika.
Biblioteka Matice srpske obuhvata više od 3.500.000 publikacija, a Galerija ima bogatu zbirku srpskog slikarstva od 18. do 20. veka. Izdavački centar Matice srpske nastavlja tradiciju kvalitetne literature i svake godine dodeljuje nagrade za dostignuća u kulturi i nauci. Matica srpska je bila uzor mnogim narodima, a i drugi narodi osnovali su slične organizacije po ugledu na nju.