Univerzitet u Mejnu nedavno je predstavio najveći 3D printer na svijetu, nazvan Fabrika budućnosti 1.0. Printer je sposoban da štampa objekte dimenzija 29.2 x 9.8 x 5.5 metara sa velikom brzinom, odštampavši oko 300 kg materijala na sat. Printer može da dinamički mijenja tehnike štampe, što ga čini upotrebljivim u različitim industrijama, kao što su štampa kuća, infrastrukturnih elemenata i vojnih vozila. Većina objekata koji se odštampaju može da se reciklira, jer printer koristi prirodne materijale kao što su drveni ostaci.
Fabrika budućnosti idealna je za gradnju jeftinih kuća koje mogu brzo i lako da se odštampaju prema idejama klijenata. U SAD-u je procijenjeno da će do 2030. godine biti potrebno 80.000 novih kuća, uglavnom za porodice sa nižim prihodima. Upravo bi FoF 1.0 mogao da obezbijedi kvalitetne i jeftine kuće napravljene od drvnih ostataka iz pilana. Testovi su pokazali da se manja prizemna kuća može odštampati za samo 80 sati.
Projekt Fabrike budućnosti su finansirala Ministarstva odbrane i Ministarstvo energetike, jer se printer može koristiti i u vojne svrhe za brzu proizvodnju čamaca i mini podmorica. Senatorka Susan Collins je već istakla značaj ovog printera za nacionalnu sigurnost SAD-a.
Fabrike koje bi se zasnivale na ovakvim štampačima mogle bi da donesu revoluciju u proizvodne procese, ubrzavajući, pojednostavljujući i pojeftinjujući proizvodnju. Fabrike bi postale fleksibilnije i spremnije za proizvodnju malih serija i po specijalnim narudžbinama, što bi doveo do proširenja njihovog portfolija i povećanja profita.