Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da se u Predstavničkom domu BiH očigledno pokušavaju sprovesti smene, ali da to nije moguće jer, kako je naglasio, taj dom više nema ustavni legitimitet. Dodik je ukazao na to da Predstavnički dom nema adekvatan Kolegijum, koji više ne funkcioniše, što implicira da ceo dom ne može da radi bez imenovanja srpskog predstavnika. „Sve dok ne bude imenovan srpski predstavnik, kolegijum nema ustavni osnov za funkcionisanje“, rekao je Dodik.
On je istakao da je to elementarna stvar i da neki, posebno iz opozicije, žele da funkcionišu kao da je sve normalno, što, prema njegovim rečima, nije moguće. Dodik je dodao da opozicione stranke, poput SDS-a i PDP-a, mogu pokrenuti inicijative, ali je naglasio da bez odluke Doma naroda nema konačnih odluka, posebno kada se radi o razrešenju i smeni članova Saveta ministara.
Pored toga, Dodik je komentarisao nedavni napad na Dragana Mektića, bivšeg ministra bezbednosti BiH, koji je pretrpeo fizički napad od strane dvojice maskiranih napadača ispred svoje zgrade u Prnjavoru. „Bilo kakvi napadi su apsolutno neprihvatljivi“, poručio je Dodik i izrazio nadu da će organi angažovati resurse kako bi se ovaj incident razjasnio i sprečila buduća nasilja.
Dodik je ponovio da su napadi na bilo koju osobu, bez obzira na političku pripadnost, neprihvatljivi i da se mora raditi na zaštiti svih građana, bez obzira na njihove stavove.
U okviru svojih izjava, Dodik je takođe govorio o deportacijama okorelih islamista iz Sjedinjenih Američkih Država u BiH. On je naglasio da ovakvi pojedinci neće biti smešteni u zatvore u Republici Srpskoj. Prema njegovim rečima, SAD planiraju da deportuju više od 140 osoba u BiH, a Dodik se nada da među njima nema mnogo onih koji su prethodno bili zatvoreni u Gvantanamu, jer bi to mogli biti opasni pojedinci.
„Moramo obezbediti da takvi, koji su zbog svoje ideologije i političkog islama bili zatvoreni bilo gde u Americi, ne budu smešteni u zatvore u Republici Srpskoj. Neka ih vode tamo, u svoje zatvore, a ne kod nas“, rekao je on. Dodik je izrazio sumnju u to da su svi deportovani pojedinci bezbedni i dodao da je prethodni američki predsednik Donald Trump najavljivao ove deportacije, koje on podržava.
Dodikove izjave svedoče o trenutnoj političkoj situaciji i napetostima unutar BiH, posebno kada se radi o pitanjima ustavnosti i bezbednosti. Njegove reči ukazuju na duboke podele unutar političkog spektra, kao i na izazove sa kojima se suočavaju institucije Republike Srpske i BiH u celini.
Ove teme su važne za građane, s obzirom na to da se bave pitanjima bezbednosti, političke stabilnosti i ustavnog poretka. U svetlu nedavnih događaja, Dodikove izjave ukazuju na to da će se političke tenzije verovatno nastaviti, a da će pitanja ustavnosti i legitimiteta institucija ostati u fokusu javnosti i političkih analitičara.
Na kraju, Dodikove tvrdnje o neprihvatljivosti napada na političke protivnike, kao i njegov čvrsti stav o deportacijama okorelih islamista, naglašavaju njegovu odlučnost da štiti interese Republike Srpske i njenih građana u sve zahtevnijem političkom okruženju.