Na nedavno održanom referendumu u Kazahstanu, oko 7,8 miliona građana sa pravom glasa je izašlo na glasanje u vezi sa izgradnjom prve nuklearne elektrane u zemlji. Prema preliminarnim rezultatima, 71,12 odsto glasača podržalo je izgradnju nuklearke, dok je oko dva miliona glasalo protiv.
Vlada Kazahstana planira da izgradnja nuklearke košta između 10 i 12 milijardi dolara i da će trajati oko deset godina. Ideja o izgradnji nuklearne elektrane rodila se pre četiri godine zbog deficita struje u zemlji, koji je doveo do zastoja u mnogim industrijskim projektima. Pre referenduma, Vlada je morala da promeni 102 zakona kako bi omogućila realizaciju ove planske investicije.
Trenutno u svetu postoji 440 aktivnih nuklearnih reaktora koji snabdevaju električnom energijom oko 30 zemalja, a najave su da će do kraja ove decenije biti izgrađeno još 60. U utorak će biti saopšteni zvanični rezultati referenduma, što će pokazati da li će Kazahstan dobiti svoju prvu nuklearku.
Odluka građana Kazahstana da podrže izgradnju nuklearne elektrane imaće dugoročne posledice na energetski sektor zemlje i doprineti njenom ekonomskom razvoju. Očekuje se da će nova nuklearka omogućiti stabilno snabdevanje električnom energijom, kao i smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte u proizvodnji energije.
Usprkos kontroverzama i skepticizmu koji prate projekt izgradnje nuklearne elektrane, odluka građana Kazahstana na referendumu pokazuje snažnu podršku ovom projektu. Vlada je sada u obavezi da vodi transparentan proces izgradnje nuklearke, osiguravajući da se poštuju najviši standardi bezbednosti i zaštite životne sredine.
Ukoliko se projekat izgradnje nuklearne elektrane uspešno realizuje, Kazahstan će postati deo zemalja koje koriste nuklearnu energiju za proizvodnju električne energije. Ovo će značajno uticati na energetsku nezavisnost zemlje i doprineti održivom razvoju energetskog sektora.
Nuklearna energija je postala važan deo globalne energetske tranzicije i mnoge zemlje sve više razmatraju mogućnost ulaganja u nuklearne elektrane kako bi smanjile zavisnost od fosilnih goriva i doprinele očuvanju životne sredine. Kazahstanova odluka da podrži izgradnju nuklearne elektrane predstavlja korak ka modernizaciji energetskog sektora zemlje i pripremi za buduće energetske izazove.
Konačna odluka o izgradnji nuklearne elektrane u Kazahstanu biće poznata nakon objavljivanja zvaničnih rezultata referenduma u utorak. Građani Kazahstana su jasno izrazili svoju podršku ovom projektu, a sada je na Vladi da sprovede planove za izgradnju nuklearke u skladu sa najvišim standardima bezbednosti i zaštite životne sredine.