Preminuo muškarac koji je bio zaražen kovidom 613 dana, razvio 50 mutacija

Stefan Nikolić аватар

HAG – Pacijent oslabljenog imuniteta koji je bio zaražen kovidom-19 ukupno 613 dana, tokom kojih je razvio novi, viskomutirani soj, preminuo je od posljedica hematoloških problema, otkrili su nizozemski naučnici.

Ovaj muškarac (72) nekoliko puta je bio vakcinisan, ali nije bilo imunološkog odgovora na imunizaciju, a obolio je od omikron varijante u februaru 2022, prenosi Tajm.
On je potom razvio više od 50 mutacija, uključujući neke koje su ukazivale na pojačanu sposobnost izbjegavanja imunološke odbrane, rekli su naučnici.
Detaljna analiza uzoraka prikupljenih iz više desetina briseva nosa i grla pokazala je da je koronavirus razvio otpornost na sotrovimab, tretmana za stvaranje antitijela, u roku od nekoliko nedjelja, rekli su naučnici iz Centra za eksperimentalnu i molekularnu medicinu Univerziteta u Amsterdamu.
Oni su istakli da je infekcija od 20 mjeseci najduža poznata i da ne postoje podaci o drugim pacijentima sa ovom varijacijom, ali su upozorili da produžene infekcije omogućavaju virusu pandemije da akumulira genetske promjene, potencijalno stvarajući nove varijante virusa.

“Ovaj slučaj naglašava rizik od upornih infekcija SARS-CoV-2 kod imunokompromitovanih pojedinaca. Ističemo važnost nastavka genomskog nadzora evolucije SARS-CoV-2 kod imunokompromitovanih osoba sa produženim infekcijama“, rekli su naučnici koji će ovaj slučaj predstaviti naredne sedmice na medicinskoj konferenciji u Barseloni, prenosi Tanjug.

Naučnici koji proučavaju genomske podatke prikupljene iz uzoraka otpadnih voda prijavili su dokaze o pojedincima sa izraženo mutiranim sojevima koronavirusa.
Ovakve uporne infekcije takođe mogu uzrokovati da pacijenti imaju dugotrajne simptome kovida, pokazuju istraživanja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Navedeni slučaj pacijenta sa produženom infekcijom koronavirusom, koji je rezultirao razvojem novog viskomutiranog soja virusa, izazvao je zabrinutost među stručnjacima i istraživačima širom svijeta. Njegova infekcija trajala je čak 613 dana, što je najduži poznati slučaj ovog tipa.

Muškarac star 72 godine, koji je patilo od oslabljenog imuniteta, nije pokazao imunološki odgovor na vakcinaciju protiv kovida-19, uprkos tome što je bio više puta vakcinisan. Kada je obolio od omikron varijante virusa u februaru 2022. godine, počeo je razvijati mutacije koje su ukazivale na njegovu sposobnost da izbjegava imunološku odbranu organizma.

Dalja analiza uzoraka prikupljenih iz nosa i grla pacijenta pokazala je da je virus postao otporan na sotrovimab, tretman koji se koristi za stvaranje antitijela. Ove mutacije su se razvijale brzo, što je rezultiralo stvaranjem soja virusa koji je bio izuzetno različit od prethodnih varijanti.

Stručnjaci su istakli da ovakvi slučajevi produženih infekcija kod imunokompromitovanih osoba mogu predstavljati ozbiljan rizik za evoluciju virusa i stvaranje novih opasnih varijanti. Pozvali su na kontinuirano praćenje genetskih promjena virusa kod ovih pacijenata kako bi se spriječilo dalje mutiranje virusa.

Dodatno istraživanje genomske sekvencije koronavirusa prikupljene iz uzoraka otpadnih voda otkrilo je da postoji više pojedinaca sa izraženo mutiranim sojevima virusa. Ovo ukazuje na širenje viskomutiranih sojeva virusa u populaciji, što može dodatno otežati borbu protiv pandemije.

Naučnici su takođe upozorili da produžene infekcije koronavirusom mogu uzrokovati dugotrajne simptome kod pacijenata, poznate kao post-kovid sindrom. Ovi simptomi mogu uključivati umor, bolove u mišićima i zglobovima, poteškoće sa disanjem, kao i mentalne smetnje.

Navedeni slučaj pacijenta sa produženom infekcijom kovidom-19 i razvojem viskomutiranog soja virusa postao je predmet pažnje međunarodne medicinske zajednice. Naučnici su istakli važnost praćenja evolucije virusa kod imunokompromitovanih osoba kako bi se spriječilo stvaranje novih opasnih varijanti.

Iako je ovaj slučaj izuzetan, on ilustrira mogućnost da pacijenti sa oslabljenim imunitetom budu domaćini virusima koji mogu mutirati i postati otporni na terapije. Ovi slučajevi naglašavaju važnost brzog i efikasnog odgovora na pandemiju kovida-19, kao i potrebu za kontinuiranim istraživanjem i praćenjem evolucije virusa širom svijeta.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije