Primena AI rešenja u Srbiji je na početku, ali se izazovi mogu prevazići

Branko Simić аватар

Direktor kompanije ASEE u Srbiji, Aleksandar Marinković, istakao je na konferenciji „Innovate with Data“ da se primjena rješenja veštačke inteligencije (AI) u poslovanju kompanija u našoj zemlji tek počinje razvijati i da su nedostatak znanja o tehnologiji, nedovoljna digitalizacija, troškovi implementacije, kao i nedostatak stručnog kadra među glavnim preprekama za veći nivo implementacije AI softvera.

Komentarišući podatke Evrostata da je samo osam odsto kompanija u Evropi koristilo veštačku inteligenciju u svom poslovanju u 2023. godini, dok je Srbija tek na procenjenih dva posto primjene, Marinković je objasnio da država ima proaktivan stav prema usvajanju veštačke inteligencije na nacionalnom nivou, ali da se sam razvoj AI tehnologije odvija znatno brže, pa je prirodno da je tempo implementacije sporiji.

On je istakao da je za uvođenje sistema veštačke inteligencije neophodna prethodna konsolidacija podataka i njihovo premeštanje na moderne platforme na kojima je moguće vršiti obradu.

Marinković je takođe naglasio da partnerstva sa većim kompanijama omogućavaju podelu troškova i olakšavaju implementaciju naprednih tehnologija, dok su različite subvencije i EU fondovi dodatna podrška za prevazilaženje finansijskih prepreka, uz edukaciju koja će kompanijama omogućiti da prepoznaju prednosti AI u svojoj industriji.

Po njegovim riječima, najveće mogućnosti za poboljšanje poslovanja uz primjenu AI rešenja u većini organizacija i industrija leže u unapređenju efikasnosti i brzine poslovnih procesa, unapređenju korisničkog iskustva, donošenju boljih odluka na osnovu podataka, kao i povećanju stepena inovativnosti i bezbednosti.

Marinković je takođe istakao važnost nedavno usvojenog evropskog Zakona o veštačkoj inteligenciji koji nastoji da uspostavi balans između tehnoloških inovacija i zaštite osnovnih prava građana, sa ekstrateritorijalnom primjenom postavlja globalni standard za etičku upotrebu AI tehnologije.

Kao preporuke za dalji razvoj AI industrije u Srbiji, Marinković je istakao važnost daljeg razvoja digitalne infrastrukture u vidu 5G mreže i podršku obrazovanju i razvoju kadrova, kao način za prevazilaženje izazova nedostatka kvalifikovane radne snage. Potrebno je prilagoditi obrazovne programe potrebama IT industrije i proširiti programe prekvalifikacije kako bi se obuhvatio veći broj ljudi.

U zaključku, Marinković naglašava da je primjena veštačke inteligencije u poslovanju od presudnog značaja za unapređenje efikasnosti, korisničkog iskustva, donošenje boljih odluka i povećanje inovativnosti i bezbednosti, te se nada daljem napretku AI industrije u Srbiji.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije