Ministarstvo kulture osudilo je pokušaj zloupotrebe kulturnog nasleđa u cilju promocije nezavisnosti tzv. „Kosova“ i stvaranja lažnog kulturnog identiteta. U saopštenju Ministarstva naglašeno je da su srpski spomenici kulture na Kosovu i Metohiji decenijama izloženi uništavanju i skrnavljenju kako bi se izbrisali tragovi srpske prisutnosti. Priština je optužena da prisvaja srpsko kulturno nasleđe u cilju stvaranja tobožnjeg „kosovskog nasleđa“. Ministarstvo kulture najavljuje da će nastaviti sa zaštitom kulturnog nasleđa od zloupotrebe i manipulacije.
U drugom delu vesti se govori o poštanskoj markici „Bronzani jarac“ koju je danas pustila u opticaj pošta tzv. Kosova. Markica navodno prikazuje figuru koja se čuva u Muzeju u Vranju, a postoji tvrdnja da ta tema pripada kosovskom arheološkom nasleđu. Ministarstvo kulture je demantovalo ovu tvrdnju ističući da navedeni artefakt nije u vranjskom muzeju.
Ova vest pokazuje da su odnosi između Srbije i tzv. Kosova i dalje napeti, kako u političkom, tako i u kulturnom smislu. Pokušaji prisvajanja i manipulacije kulturnim nasleđem samo produbljuju podele i otežavaju procese normalizacije odnosa između dve strane. Ministarstvo kulture Srbije jasno stavlja do znanja da će nastaviti sa zaštitom i očuvanjem srpskog kulturnog nasleđa, te da neće tolerisati bilo kakve pokušaje zloupotrebe ili falsifikovanja istorije.
U svetlu ovih događaja, potrebno je da obe strane pokažu veći stepen dijaloga i saradnje kako bi se prevazišli politički i kulturni antagonizmi. Očuvanje kulturnog nasleđa treba da bude zajednički cilj obe strane, a ne polje borbe i manipulacije. Samo kroz poštovanje različitih kulturnih identiteta može se graditi harmonično društvo koje poštuje svoju prošlost i teži boljoj budućnosti.