Proleće je donelo nagli temperaturni pad od oko 20 stepeni u Srbiji, što je nepovoljno za hronične bolesnike i zdrave osobe. Ovo se posebno odražava na pacijente sa povišenim krvnim pritiskom, jer nagla promena vremena može dovesti do skoka pritiska čak i kod zdravih osoba.
U Urgentnom centru UKCS primetili su povećan broj pacijenata tokom noći i dana koji su se javljali zbog nestabilnog pritiska i srčanih problema kao što su srčani udari i angina pektoris. Profesor Predrag Mitrović, kardiolog iz UKCS-a, istakao je da organizmu treba vremena da se prilagodi na nagle promene vremena i da mnogi ljudi reaguju na ove oscilacije, kako hronični bolesnici sa hipertenzijom, tako i zdrave osobe.
Mitrović je savetovao hroničnim bolesnicima da ostanu kod kuće tokom naglih temperaturnih promena kako bi organizmu dali vremena da se prilagodi. Takođe, upozorio je da su drastični skokovi temperature danas češći nego ranije, kada su prelazi između godišnjih doba bili blaži.
Lekari primetili su povećan broj pacijenata koji prvi put dolaze na pregled zbog nestabilnog pritiska i srčanih problema. Dr Ivana Milošević iz Hitne pomoći istakla je da su mladi često neinformisani o problemima sa pritiskom i savetovala sve osobe starije od 25 godina da redovno mere pritisak.
Iako umor može biti očekivan tokom naglih promena vremena, lekari ističu da se treba obratiti stručnjaku ako se javi intenzivan umor koji ometa svakodnevne aktivnosti. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, preko 50 oboljenja mogu biti pogoršana od naglih promena temperature, a istraživanja pokazuju da postoji 13 grupa bolesnika posebno osetljivih na vremenske prilike, među kojima su srčani bolesnici, reumatičari, astmatičari i osobe sa psihičkim tegobama.