Prvo slijetanje na Mjesec SAD-a u više od 50 godina je ugroženo
Američka slijetanja na Mjesec, koja su se prvi put dogodila prije više od 50 godina, sada su u opasnosti. Naime, nedavno lansirana letjelica privatne kompanije Astrobotic Technology Inc. iz Pittsburgha, otkrila je „kritično“ curenje goriva.
Nakon ovog otkrića, kompanija je brzo reagirala i orijentirala svoju letjelicu prema Suncu kako bi se baterija mogla puniti putem solarnih panela. Usred napora kontrolora leta da napune bateriju, otkriveno je da je došlo do kritičnog gubitka goriva, što je dodatno umanjilo šanse za uspješno slijetanje.
Problem je prvi put prijavljen oko sedam sati nakon poletanja s lansirne rampe u Cape Canaveralu na Floridi. Raketa United Launch Alliance, koja je bila zadužena za prevoz Astroboticove letjelice nazvane Peregrin, postavila ju je na dugu, kružnu putanju prema Mjesecu.
Ako je pogonski sustav uzrokovao problem, to bi onda moglo ugroziti sposobnost letjelice da meko sleti na Mjesec 23. veljače, kako je izvijestila kompanija. Astroboticova želja je bila da postane prva privatna tvrtka koja će uspješno sletjeti na Mjesec, a za sada su to uspjele samo četiri zemlje.
NASA je dodijelila milijune dolara dvjema kompanijama za razvoj i pripremu lunarnih letjelica. Njihova je svrha bila ispitati površinu Mjeseca prije nego što astronauti stignu, te isporučiti NASA-inu tehnologiju i znanstvene eksperimente. Ugovor Astrobotica za slijetanje vrijedan je 108 milijuna dolara.
Zadnja slijetanja na Mjesec SAD-a bila su u prosincu 1972. godine. Sada svemirska agencija Artemis teži tome da ponovno pošalje astronaute na Mjesec tijekom sljedećih nekoliko godina, prije svega kako bi ispitivali površinu Mjeseca.
Raketa visine 61 metar, koja je korištena za let, bila je nadograđena verzija radnog modela rakete Atlas V, koja postepeno nestaje zajedno s raketnim sustavom Delta IV. Tori Thornton, izvršni direktor tvrtke, rekao je kako će slijetanje na površinu Mjeseca biti uzbuđujuće i zastrašujuće istovremeno.
Astrobotic je pokrenuo i vlastiti teretni posao, koristeći letjelicu Peregrin za prijevoz raznog tereta na Mjesec. Također, tvrtka je primila brojne zahtjeve za prenos raznih stvari, uključujući komade stijena s Mont Everesta i igračke automobil iz Meksika, koji će biti katapultiran do površine Mjeseca.
Unatoč problemima s letjelicom, Astroboticov izvršni direktor naglašava važnost ovog projekta te ističe kako su snovi mnogih ljudi vezani uz ovu misiju. Prema njegovim riječima, cijene prijevoza po kilogramu kreću se od nekoliko stotina dolara do 1,2 milijuna dolara, što nije dovoljno da tvrtka vrati uloženo, no za ovaj prvi let to nije najvažnija stvar.
Iz svega navedenog jasno je da je Astroboticov let na Mjesec, unatoč problemima, izazvao veliku pažnju javnosti te da bi, ako bude uspješan, mogao donijeti značajan napredak u istraživanju svemira.