SUDIJA za prethodni postupak Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu produžio je pritvor Miloradu Grčiću, predsedniku opštine Obrenovac i bivšem v.d. direktoru EPS-a, Aleksandru Papiću, biznismenu, i Ivanu Marinkoviću, koordinatoru IKT poslova JP EPS. Ova odluka je donesena radi sprečavanja mogućeg uticaja na svedoke i ponavljanja krivičnih dela u kratkom vremenskom periodu, kako je potvrdila portparolka suda, Milica Veličković.
Sumnja se da su Grčić, Papić i Marinković, zajedno sa još 12 osoba, izvršili različita krivična dela koja su oštetila EPS za više od 100 miliona dinara. Na osnovu istrage, oni su sebi i drugima pribavili imovinsku korist koju su potom ubacivali u legalne novčane tokove. Prema informacijama, ta dela su se dešavala u periodu od 2018. do 2021. godine.
Prema naredbi o sprovođenju istrage, Grčiću se stavlja na teret produženo krivično delo zloupotreba službenog položaja, dok se Marinkoviću osim zloupotrebe službenog položaja stavlja na teret i krivično delo primanje mita u sticaju sa krivičnim delom pranje novca. U ovom slučaju, još jedan službenik iz IKT sektora JP EPS, označen sa inicijalima N.S, takođe je osumnjičen za zloupotrebu službenog položaja.
Aleksandar Papić, kao odgovorno lice u privrednom društvu „Tim Systems“ d.o.o. Beograd, tereti se za zloupotrebu položaja odgovornog lica u saizvršilaštvu, zajedno sa Apostolovićem i Vujovićem. Ova situacija ukazuje na ozbiljnost krivičnih dela koja su se događala unutar EPS-a i u širem kontekstu privrede.
Dodatno, Milan B., direktor PD „IntellSec“ d.o.o. Beograd, suočava se sa optužbama za pranje novca i davanje mita. Dok Miloš M., direktor PD „HRC Horeca“ d.o.o., ima optužbe za pranje novca. Istražitelji su takođe identifikovali i druge pojedince, poput Katarine M., Pavla G., Marka R., Igora R. i Kristine B., koji su takođe osumnjičeni za krivično delo pranje novca.
Rukovodilac Odeljenja za sisteme tehničke zaštite i informatičku bezbednost u Sektoru za automatsku obradu podataka Ogranak RB Kolubara, Ljubiša S., tereti se za trgovinu uticajem. Dejan B., direktor Fudbalskog kluba „Borac“ iz Lazarevca, suočava se sa krivičnim delima pranje novca i zloupotreba položaja odgovornog lica.
Ova situacija otkriva složeni sistem zloupotreba i korupcije unutar javnih preduzeća, koji je doveo do značajnih finansijskih gubitaka za EPS. Pritvor osumnjičenih produžen je kako bi se obezbedila pravda i sprečilo dalje ometanje istrage. Očekuje se da će suđenje i dalje rasvetljavati detalje ovih ozbiljnih krivičnih dela.
U Srbiji, ovakvi slučajevi su često u fokusu javnosti, s obzirom na to koliko su ekonomski i društveno značajni. Korupcija u javnom sektoru stvara gubitke ne samo za preduzeća i državu, već i za građane koji trpe posledice lošeg upravljanja i neefikasnosti. Očekivanja su da će pravosudni sistem delovati odlučno i efikasno kako bi se sprečilo dalje širenje ovakvih pojava.
Uprkos težini situacije, važno je napomenuti da pravosudni proces tek treba da se odvija i da će se tokom istrage otkriti više informacija o ovom slučaju. Javnost prati razvoj situacije s velikim interesovanjem, a očekuje se da će dalja ispitivanja i suđenja doneti nove uvide u složenu mrežu korupcijskih aktivnosti.
Na kraju, slučaj Grčića, Papića i Marinkovića predstavlja ozbiljan signal za sve one koji se bave javnim poslovanjem u Srbiji. Ovaj incident može poslužiti kao upozorenje i podsticaj za jačanje mehanizama kontrole i transparentnosti u radu javnih preduzeća.