Profesor FEFA fakulteta Nebojša Savić izjavio je danas da je za svaku privredu, pa čak i za one najrazvijenije, veoma važno imati visok investicioni rejting. Investicioni rejting predstavlja poruku koja se šalje investitorima o tome koliko je privlačno i značajno ulagati u određenu zemlju. Srbija je nedavno dostigla investicioni rejting na nivou „BBB-“ sa stabilnim izgledima za dalje poboljšanje. Profesor Savić ističe da ovaj rejting otvara nove mogućnosti za ulaganje u zemlju, smanjuje rizike ulaganja i podstiče strane direktne investicije.
Savić objašnjava da visok investicioni rejting Srbije ukazuje na manje rizične investicije, posebno u predrađivačku industriju. To može rezultirati stvaranjem novih radnih mesta, fabrika i povećanjem proizvodnih potencijala, što direktno utiče na povećanje plata građana. On ističe da trenutna situacija u svetskoj privredi podstiče intenzivnu borbu za industrijalizacijom i da Srbija sada ima priliku da privuče deo industrijske proizvodnje koja se seli u Evropu.
Proces dobijanja investicionog rejtinga „BBB-“ za Srbiju je trajao nekoliko godina, uz očekivanje da će se to dogoditi kasnije, ali je pandemija prekinula taj proces. Savić primećuje da je sada, nakon pandemije i visoke inflacije, Srbija konačno dobila stabilan investicioni rejting, što ukazuje na stabilnost ekonomske situacije u zemlji. On ističe da je inflacija vraćena u koridor, postoji dobar strani ulog te dovoljne rezerve za otplatu obaveza.
Savić naglašava potrebu da se sačeka i vidi kako će reagovati ostale dve svetske rejting agencije na ovaj novi rejting Srbije. Agencija „S&P“ Global Ratings povećala je kreditni rejting Srbije na investicioni, na nivou „BBB-“ sa stabilnim izgledima za dalje poboljšanje. Profesor Savić veruje da će i druge agencije priznati postignuti rejting, jer su ovi podaci objektivno merljivi, a ne stvar subjektivne procene.
Ukupno gledano, investicioni rejting Srbije predstavlja pozitivan signal za investitore i privredu zemlje, otvarajući nove mogućnosti za ulaganja, potencijalno više radnih mesta i povećanje proizvodnih kapaciteta. Srbija se sada svrstava u red zemalja sa stabilnom ekonomskom situacijom, što može doprineti daljem privlačenju stranih investicija i jačanju lokalne privrede.