Projekat pod nazivom „Emili“ tretira se kao posao od nacionalnog interesa

Branko Simić аватар

Litijum postaje strateški metal, a Francuska se pozicionira kao centralni igrač u proizvodnji električnih vozila sa projektima poput rudnika litijuma i gigafabrika baterija. Najnovije demantovanje tvrdnji da se nigde u Evropi ne planira kopanje litijuma dolazi upravo sa severa Francuske. Projekat „Emili“ proglašen je za nacionalni projekat od interesa, što potvrđuje intenzivno razvijanje zelene industrije u Francuskoj. Ovaj rudnik litijuma u Bovoaru, zajedno sa gigafabrikama baterija u regiji Ot de Frans, čini okosnicu vladine strategije zelene reindustrijalizacije.

Litijum je ključni element energetske tranzicije, posebno za Evropu, imajući u vidu zabranu prodaje vozila sa unutrašnjim sagorevanjem u EU od 2035. godine. Projekti poput rudnika „Emili“ i gigafabrika baterija pružaju mogućnost usklađivanja ekonomskog i teritorijalnog razvoja sa ekološkom tranzicijom, doprinoseći održivom razvoju zemlje. Francuska se nada otvaranju 20.000 direktnih i isto toliko indirektnih radnih mesta u narednoj deceniji, pozicionirajući ovaj rudarski projekat kao najveći u poslednjih 50 godina.

Rudnik „Emili“, koji bi trebalo da otvori 500 direktnih i 1.000 indirektnih radnih mesta, ima cilj da od 2028. godine rudari i proizvodi litijum za proizvodnju baterija za više od 700.000 vozila tokom 25 godina. Ovaj projekat bi doneo stabilizaciju evropskom tržištu belog zlata, smanjivši zavisnost od uvoza litijuma iz Kine. Francuska se nada da će postati lider u proizvodnji električnih vozila u Evropi, fokusirajući se na lokalizaciju svih elemenata lanca vrednosti e-mobilnosti.

U okviru podrške industrijskom razvoju, Francuska investira u obrazovanje i obuku kvalifikovane radne snage. Univerzitet u Artoi otvorio je novu školu za obuku inženjera budućnosti, a studenti već sarađuju na industrijskim projektima poput fabrike „Mint-Reno“. Cilj je obučiti 20.000 ljudi u narednim godinama, pružajući podršku rastućoj industriji e-mobilnosti.

Francuski ambasador u Srbiji, Pjer Košar, ističe da bi „Dolina Jadra“ mogla postati srpska „dolina baterija“. Srbija ima sličnu šansu kao Francuska sa projektom „Jadar“, mogući adut za ekonomski razvoj zemlje i njen put ka EU. Francuska podržava Srbiju u procesu razvoja litijumskog projekta, naglašavajući važnost poštovanja ekoloških standarda i stručne debate o potencijalnom uticaju na životnu sredinu.

Uz sve napore i investicije u zelenu industriju, Francuska se nadaju postati globalni lider u proizvodnji električnih vozila, dok se Srbija vidi kao potencijalna igračica u ovoj tranziciji, koristeći resurse poput litijuma za svoj ekonomski napredak. Oba projekta, „Emili“ i „Jadar“, ne samo što otvaraju nova radna mesta i pružaju tehnološki napredak, već i doprinose globalnoj borbi za smanjenje emisija i dekarbonizaciju transporta.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije