Međunarodni festival dugometražnog dokumentarnog filma, poznat kao DOK, svečano je otvoren u Beogradu projekcijom filma „Arhitekton“ proslavljenog reditelja Viktora Kosakovskog. Ovaj festival, koji se održava po sedmi put, pruža posetiocima priliku da se upuste u epsku, intimnu i poetsku meditaciju o arhitekturi i njenom uticaju na ljudsku destrukciju, ali i nudi nadu za opstanak. Kosakovski, poznat po svojim inovativnim pristupima, uspeo je da pridobi aplauz publike svojom dubokom analizom arhitektonskih dela iz prošlosti.
Umetnički direktor festivala, Igor Toholj, istakao je važnost dugometražnog dokumentarnog filma u savremenoj kinematografiji, naglašavajući njegovu prisutnost na festivalima širom Evrope i sveta. „Dugometražni dokumentarni film je deo bioskopskih repertoara razvijenih zemalja već više od dvadeset godina i predstavlja značajan segment velikih svetskih festivala A kategorije“, izjavio je Toholj. Film „Arhitekton“ je već prikazan na Berlinalu, a festival nastavlja sa drugim značajnim naslovima, poput „Ernest Koul: Izgubljeno i nađeno“ Paula Peka.
Toholj je naglasio da dokumentarni film ne samo da omogućava gledaocima da sagledaju svet iz drugačije perspektive, već i da se identifikuju sa junacima filmova, što može obogatiti njihovu svakodnevicu. Kriterijumi za odabir filmova uključivali su univerzalnost značenja i relevantnost kako na lokalnom, tako i na globalnom nivou, kao i inovativnost filmskog jezika i originalnost.
Jedan od filmova koji će biti prikazani na festivalu je „Pod srećnom zvezdom“ reditelja Petera Kerekeša, koji je već izazvao veliku pažnju na festivalima A kategorije. U takmičarskom programu Enter Dok biće prikazano sedam filmova, uključujući „Ja sam ćerka svoje majke“ i „Jevanđelje po Čireti“, a rediteljke Laura Garsija Perez i Karolin fon der Tan biće prisutne kao gošće festivala.
Jedna od posebnosti ovogodišnjeg festivala je gostovanje profesora emeritusa sa Univerziteta Njujork, koji će predstaviti pet svojih dokumentaraca, a o jednom od njih će razgovarati sa svojim bivšim studentom Darkom Lungulovim. Očekuje se da će festival trajati do 2. februara i da će obuhvatiti više od 20 dokumentarnih filmova iz najnovije svetske produkcije.
U okviru glavnog programa biće prikazano 13 filmova, uključujući dokumentarce o Dejvidu Linču i Leni Rifenštal. Film „Čarli Čaplin: duh skitnice“ u režiji Karmen Čaplin pruža jedinstven uvid u život ovog legendarnog umetnika i biće prikazan sutra.
Osim toga, 2. februara, festival će ugostiti dokumentarac iz produkcije Martina Skorsezea pod nazivom „Made in England: Filmovi Majkla Pauela i Emerika Presburgera“, koji će istražiti rad dvojice najznačajnijih stvaralaca britanske kinematografije. Filmovi kao što su „Siva zona“, „Mi i noć“ i „Tuga“ dolaze iz Jihlave, dok će reditelj Igor Ivanov Izi predstaviti svoj film „Vreme betona“, koji istražuje arhitektonsku i urbanističku istoriju Skoplja.
Festival DOK predstavlja jedinstvenu platformu za prikazivanje i promovisanje dokumentarnih filmova, omogućavajući posetiocima da se upoznaju sa raznovrsnim temama i pristupima. Ovaj događaj ne samo da slavi umetnost dokumentarnog filma, već i otvara vrata dijalogu o važnim društvenim pitanjima, čineći ga relevantnim za savremeni svet. S obzirom na bogatstvo sadržaja i kvalitet prikazanih filmova, festival DOK se profilira kao jedno od najznačajnijih mesta za ljubitelje filma u regionu.