Ovog proleća Srbija će obeležiti 26 godina od početka NATO bombardovanja, a na dan kada se ono okončalo, 9. juna, planirano je otvaranje prvog muzeja u našoj zemlji posvećenog detinjstvu tokom ovog traumatičnog perioda – „Muzeja 78“. Ovaj muzej će biti smešten u Beogradu, a ideja je da prikaže kako su deca doživela rat, kako su se igrala, učila i suočavala sa strahom i nesigurnošću.
Tamara Klarić, predstavnica inicijative „Muzej 78“, istakla je da će muzej biti jedinstven po tome što će se fokusirati na perspektivu dece tokom bombardovanja. „To će biti muzej o tome kako rat izgleda kroz oči deteta“, naglasila je Klarić. Ovaj pristup je važan jer deca imaju poseban način percepcije stvarnosti, a njihova iskustva često ostaju neispričana.
Muzej će sadržati različite eksponate koji će prikazivati svakodnevni život dece tokom rata. Planirano je da u muzej budu uključeni lični predmeti, fotografije, crteži i drugi materijali koje su deca koristila ili stvarala tokom tog perioda. Klarić je pozvala sve koji imaju slične materijale da ih doniraju muzeju, ističući da će svaki doprinos biti dragocen za stvaranje autentične slike tog vremena.
Osim fizičkih eksponata, muzej će se truditi da obezbedi i interaktivne sadržaje koji će omogućiti posetiocima da bolje razumeju kako je izgledalo odrastanje u vreme rata. U planu su radionice i edukativni programi koji će deci i mladima omogućiti da se upoznaju sa istorijom na kreativan i angažovan način.
Muzej 78 ima za cilj da podstakne dijalog o ratu i njegovim posledicama, posebno na mlade generacije koje nisu doživele te događaje, ali su svesne njihove važnosti u oblikovanju savremenog društva. Klarić smatra da je važno da se o ovim temama razgovara otvoreno i bez predrasuda, kako bi se buduće generacije mogle suočiti s istinom, razumevanjem i empatijom.
Otvaranje muzeja je deo šireg trenda u Srbiji i regionu, gde se sve više pažnje posvećuje očuvanju istorije i sećanja na teške događaje. U mnogim zemljama, muzeji i memorijalni centri igraju ključnu ulogu u obrazovanju i podizanju svesti o važnim pitanjima kao što su ratne traume, ljudska prava i tolerancija.
Klarić je takođe istakla da muzej neće biti samo spomenik prošlosti, već će težiti da bude aktivan učesnik u društvenim debatama i promoviše kulturu mira. „Naša ideja je da muzej bude mesto gde ljudi mogu da dođu, postavljaju pitanja i razmenjuju mišljenja“, rekla je ona.
Muzej 78 će se nalaziti u blizini nekih od ključnih istorijskih tačaka u Beogradu, čime će dodatno obogatiti posetioce, omogućavajući im da se povežu sa kontekstom u kojem su se odvijali događaji. U planu je i saradnja sa školama i obrazovnim institucijama, kako bi se osiguralo da mladima bude pružena prilika da se upoznaju sa ovom delikatnom temom na način koji je primeren njihovom uzrastu.
S obzirom na sve veći interes za ovakve projekte, Klarić očekuje da će Muzej 78 privući posetioce iz celog sveta, kao i da će doprineti jačanju svesti o važnosti očuvanja sećanja na teške trenutke u istoriji. „Nadamo se da će naš muzej postati mesto okupljanja i razumevanja, gde će se slušati priče koje su često prećutane“, zaključila je ona.
Otvaranje Muzeja 78 predstavlja važan korak ka priznavanju i razumevanju prošlosti, kao i pružanju prostora za razgovor o budućnosti koja može biti bolja kroz razumevanje i empatiju.