Novi Sad je postao prvi grad na Balkanu koji je dobio prestižnu akreditaciju „Grad vlažnih područja“ (Ramsar Wetland City), što je značajan podsticaj za očuvanje prirodnih resursa i unapređenje kvaliteta života građana. Ova odluka doneta je na 64. sednici Stalnog Komiteta Ramsarske konvencije, održanoj u Švajcarskoj, a Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije je danas objavilo ovu informaciju.
Pored Novog Sada, akreditovano je još šest evropskih gradova iz Francuske, Švajcarske, Poljske i Belgije, što ukazuje na sve veću svest o važnosti zaštite vlažnih područja. Potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine, Irena Vujović, izjavila je da ovo priznanje potvrđuje ravnotežu između urbanog razvoja i očuvanja prirode u Novom Sadu. „Ponosna sam što je Novi Sad jedan od prvih gradova u ovom delu Evrope koji je svojim delovanjem i brigom o prirodnim dobrima uspeo da stekne ovu titulu,“ izjavila je Vujović.
Ona je dodala da su vlažna područja ključna za prilagođavanje klimatskim promenama i da je Novi Sad prepoznao njihovu važnost, štiteći ih na adekvatan način. Ova akreditacija predstavlja dobar primer održivog urbanog razvoja, što je jedan od glavnih ciljeva lokalne vlasti.
Vlažna područja se suočavaju sa velikim pritiscima usled prirodnih i ljudskih aktivnosti, posebno u urbanim sredinama, što dodatno naglašava značaj ove akreditacije. Gradonačelnik Novog Sada, Milan Đurić, rekao je da je ovaj grad, koji je već prepoznat kao Evropska prestonica kulture i Omladinska prestonica Evrope, dobio globalno priznanje za svoju prirodnu baštinu. „Kroz titulu Ramsarske konvencije, Novi Sad postaje deo globalne mreže gradova posvećenih očuvanju močvarnih područja,“ istakao je Đurić.
Ova titula omogućava Novom Sadu da efikasnije razmenjuje znanja i iskustva sa drugim gradovima širom sveta. Takođe, pruža priliku za pristup evropskim fondovima za projekte vezane za zaštitu životne sredine, revitalizaciju vlažnih područja i razvoj zelene infrastrukture. „Promocija prirodnih staništa privući će turiste, što će dodatno unaprediti lokalnu ekonomiju,“ dodao je Đurić.
Vlažna područja su poznata po svojoj biodiverzitetu i imaju važnu ulogu u ublažavanju klimatskih promena, kao i u poboljšanju kvaliteta vode. Ramsarska konvencija, čiji je potpisnik i Srbija, prvi put je uvela akreditaciju „Grad vlažnih područja“ 2015. godine. Od tada su dodeljena priznanja 74 grada širom sveta, među kojima je i Novi Sad.
Na teritoriji Srbije, 11 područja je upisano na listu Ramsarskih područja, uključujući Obedsku baru, Ludaško jezero i Đerdap. Takođe, 2023. godine je proglašeno i prvo prekogranično Ramsarsko područje između Srbije i Rumunije, Park prirode Gvozdena vrata-Đerdap.
Ova akreditacija predstavlja ne samo priznanje za dosadašnje napore Novog Sada u očuvanju vlažnih područja, već i obavezu da se nastavi sa aktivnostima koje će doprineti održivom razvoju i zaštiti životne sredine. S obzirom na sve veće izazove sa kojima se suočava priroda, uključujući klimatske promene i urbanizaciju, ovakve inicijative su od suštinske važnosti za budućnost gradova i zajednica.
Grad Novi Sad, sa ovim priznanjem, staje rame uz rame sa drugim evropskim gradovima koji se zalažu za očuvanje prirode, pokazujući da je moguće uspostaviti ravnotežu između razvoja i zaštite životne sredine. Ova titula ne samo da će unaprediti imidž grada, već će i motivisati lokalne zajednice da se aktivnije uključe u očuvanje svojih prirodnih resursa.