Prvi put u istoriji u Skupštini i Vladi Crne Gore su Srbi, Crnogorci, Bošnjaci i Albanci

Jovana Kovačević аватар

Crna Gora danas slavi svoju demokratiju, rekao je predsjednik crnogorskog parlamenta Andrija Mandić, ističući važnost raznolikosti u parlamentu. Srbi, Crnogorci, Bošnjaci i Albanci zajedno čine većinu u parlamentu i vladi, što je prvi put u istoriji zemlje. Mandić je naglasio da je Crna Gora otvorena za sve i da je parlament mjesto gdje se čuju sve ideje i mišljenja.

Otvorivši naučnu konferenciju „U susret 120 godina parlamentarizma u Crnoj Gori“, Mandić je podsjetio na istoriju parlamentarizma u zemlji. Počeci parlamentarizma u Crnoj Gori datiraju još od početka 20. vijeka, kada su prvi demokratski koraci napravljeni. Tokom vremena, parlament je funkcionisao kao dio većeg sistema, poput Kraljevine SHS, Kraljevine Jugoslavije, socijalističkog jednopartijskog sistema, pa sve do obnavljanja višestranačkog sistema i prve demokratske smjene vlasti 2020. godine.

Naučna konferencija je također bila prilika za potpisivanje Protokola o saradnji između Skupštine i Istorijskog instituta Univerziteta Crne Gore. Ovaj događaj naglašava važnost saradnje između institucija i univerziteta u promovisanju istorijske i političke svijesti među građanima.

Mandić je istakao važnost ovog događaja za crnogorsko društvo i naglasio da je važno da se istorija parlamentarizma u zemlji proučava i promoviše kako bi se građani bolje upoznali sa svojim političkim naslijeđem. Također je istakao da je demokratija u Crnoj Gori sada jača nego ikada prije, sa različitim narodima koji zajedno čine većinu u parlamentu.

Ovaj događaj je također bio prilika za razgovor o budućnosti parlamentarizma u Crnoj Gori i o tome kako dalje unaprijediti demokratske procese u zemlji. Predstavnici različitih političkih stranaka su iznijeli svoje stavove o tome kako unaprijediti parlamentarnu saradnju i promovisati dijalog među političkim liderima.

Saradnja između Skupštine i Istorijskog instituta Univerziteta Crne Gore je važna za promovisanje istorijskog nasleđa zemlje i za podsticanje javne rasprave o političkim pitanjima. Ovaj Protokol o saradnji će omogućiti institucijama da zajedno rade na istraživanju političke istorije zemlje i osiguraju da građani bolje razumeju svoje političko nasleđe.

Učesnici konferencije su se složili da je važno nastaviti promovisati demokratiju i parlamentarizam u Crnoj Gori kako bi se osiguralo da politički procesi budu transparentni, odgovorni i inkluzivni. Također su istakli važnost dijaloga među političkim liderima i građanima kako bi se osiguralo da se glas svih građana čuje i poštuje.

Ovaj događaj je bio prilika za razmatranje prošlosti, sadašnjosti i budućnosti parlamentarizma u Crnoj Gori. Učesnici su istakli važnost demokratskih procesa u zemlji i izrazili nadu da će dalje unaprijediti političku kulturu i promovisati dijalog među političkim liderima.

Na kraju konferencije, Mandić je pozvao sve građane Crne Gore da se aktivno uključe u politički proces i da koriste svoje demokratsko pravo glasa kako bi uticali na budućnost zemlje. On je istakao da je demokratija ključna za razvoj Crne Gore i da je važno da se svi građani osjećaju uključeno u politički život zemlje.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije