Uhapšen je N. M. (24) zbog sumnje da je počinio nasilje u porodici nad majkom S. M. (48) i ocem D. M. (46) u Vinči. Kako se saznaje, do incidenta je došlo nakon verbalne svađe u kojoj je N. M. vređao i psovao svoje roditelje, a potom je uzeo nož kojim im je pretio da će ih ubiti. Istragu o ovom slučaju vodi Drugo Odeljenje za borbu protiv terorizma u Beogradu.
Vesti o nasilju u porodici su uznemirujuće i potrebno je raditi na sprečavanju ovakvih situacija. Prema istraživanjima, nasilje u porodici se često dešava u tišini, bez svedoka, zbog čega je važno da se žrtve ohrabre da prijave nasilje i zatraže pomoć. Takođe, važno je da se nasilnici adekvatno procesuiraju i da prema njima bude primenjena odgovarajuća zakonska kazna.
U Srbiji je nasilje u porodici zakonski kažnjivo i postoji niz mera i institucija koje pružaju podršku žrtvama. Postoje sigurne kuće u kojima žrtve mogu privremeno boraviti, centri za socijalni rad pružaju podršku žrtvama i njihovim porodicama, a postoji i SOS telefon na koji se žrtve mogu javiti za pomoć. Važno je da se žrtve osnaže i da im se pruži podrška u procesu izlaska iz nasilničke situacije.
Nasilje u porodici je ozbiljan problem širom sveta, a statistike pokazuju da žene čine većinu žrtava nasilja u porodici. Stoga je važno raditi na promociji rodne ravnopravnosti i osnaživanju žena kako bi se smanjio broj slučajeva nasilja. Takođe, važno je raditi na edukaciji i podizanju svesti o štetnim posledicama nasilja u porodici kako bi se promenilo društveno prihvaćanje takvih oblika ponašanja.
Ukoliko primetite da neko u vašem okruženju trpi nasilje u porodici, nemojte okretati glavu, već reagujte i pružite podršku. Svaka reakcija može imati veliki uticaj na žrtvu i pomoći joj da se oslobodi nasilnika. Takođe, važno je razgovarati sa decom o važnosti poštovanja i važnosti nenasilnog rešavanja konflikata, kako bi se od malih nogu usvojile vrednosti tolerancije i poštovanja prema drugima.
Nasilje u porodici je ozbiljan problem koji zahteva sveobuhvatni pristup kako bi se smanjio broj slučajeva i zaštitile žrtve. Važno je da društvo prepozna značaj borbe protiv nasilja u porodici i pruži podršku žrtvama kako bi se omogućilo sigurno i bezbedno okruženje za sve članove porodice. Jedino zajedničkim delovanjem možemo promeniti ovaj alarmantni trend i stvoriti društvo u kojem se nasilje ne toleriše i u kome svi imaju pravo na bezbedan i srećan život.