Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je izjavio da će zbog kontrole nad litijumom doći do brojnih potresa u svetu, a dan kasnije u Boliviji je pokušan državni udar. Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin takođe se oglasio povodom ovog događaja, upozoravajući da je Bolivija zemlja sa velikim rezervama litijuma i da se iza državnog udara kriju spoljni i unutrašnji interesi.
Bolivijski predsednik Luis Arse istakao je da su tamošnje vlasti u pregovorima za dugoročni ugovor o litijumskom projektu i da nije isključeno da su spoljni interesi uključeni u državni udar. Bolivija je sklopila dogovore sa Rusijom i Kinom za investiranje u iskopavanje i eksploataciju litijuma, što je uzrokovalo reakciju SAD-a koji nisu zadovoljni što je Bolivija izabrala partnerstvo sa Istokom umesto sa Amerikom.
Sa visokim rezervama litijuma, Bolivija je postala meta zbog tehnološke važnosti ovog minerala. Sporazumi sa Kinezima i Rusima otvaraju nove mogućnosti za ekonomski razvoj zemlje kroz proizvodnju litijuma i litijumskih baterija. Očekuje se da će Bolivija postati globalni lider u proizvodnji litijuma u narednim godinama.
Bolivija, sa saradnjom sa Kinom i Rusijom, ide ka industrijskoj transformaciji i povećanju proizvodnje litijuma, što će značajno unaprediti nacionalnu ekonomiju zemlje. Osim investicija u eksploataciju litijuma, postoji plan i za proizvodnju litijumskih baterija i električnih vozila u Boliviji, što će dodatno ubrzati razvoj zemlje i omogućiti veće učešće u globalnom tržištu litijuma.