Jedan od vođa kavačkog klana, Slobodan Kašćelan, je oslobođen pritvora nakon što je istekao rok za izricanje prvostepene presude. Prema informacijama iz Uprave policije, Kašćelan je uhapšen na izlasku iz zatvora zbog drugog krivičnog dela. Uhapšen je na kapiji Uprave za izvršenje krivičnih sankcija u Spužu po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva. Savetnica za odnose s javnošću Višeg suda u Podgorici, Marija Raković, potvrdila je da je Kašćelanu ukinut pritvor.
Kašćelan se već godinama suočava s optužbama da je sa Igorom Božovićem organizovao kriminalnu grupu koja se bavila švercom droge, iznudama, zelenašenjem, pranjem novca i davanjem mita. Optuženi su i drugi članovi ove grupe, uključujući i Vladimira Božovića, Miloša Radonjića, Sinišu Vlahovića, Aleksandra Đurišića, Igora Đurišića, Davora Prelevića, Stefana Brnovića, Aleksandru Bogdanović, Đerđa Camaja, Zlatka Samardžića i Iliju Dedovića.
Specijalno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv Kašćelana i još 17 osoba zbog planiranja likvidacije vođe suparničkog škaljarskog klana, Jovana Vukotića, kao i člana ovog klana, Jovana Jovanovića. Pored Kašćelana, optuženi su i drugi članovi, uključujući Radoja Zvicera i Milana Vujotića.
Jedan od pripadnika kavačkog klana, Duško Roganović, je 2020. godine tvrdio da mu je tadašnji pomoćnik direktora Uprave policije, Zoran Lazović, pomogao da bude uklonjen s liste za hapšenje. Ovo je samo jedan od brojnih primera korupcije i saradnje između kriminalnih grupa i državnih službenika koji su bili uključeni u pravosudne procese protiv organizovanog kriminala u Crnoj Gori.
Nakon što je Kašćelan oslobođen pritvora, javnost se pita kakve će biti dalje korake u pravosudnom procesu protiv njega i ostalih članova kriminalne organizacije. Uprava policije i Specijalno državno tužilaštvo nastavljaju s istragama i suđenjima protiv članova kavačkog i škaljarskog klana u cilju suzbijanja organizovanog kriminala i jačanja vladavine prava u Crnoj Gori.
Kriminalne grupe kao što su kavački i škaljarski klanovi predstavljaju ozbiljnu pretnju za bezbednost i stabilnost društva. Njihove aktivnosti obuhvataju širok spektar nelegalnih aktivnosti, uključujući trgovinu drogom, oružjem, iznude, pranje novca i ubistva. Borba protiv organizovanog kriminala zahteva koordinisane napore policije, tužilaštva i drugih državnih institucija kako bi se osigurala pravda i sigurnost za građane Crne Gore.
Ovakvi slučajevi takođe ukazuju na potrebu za reformom pravosudnog sistema i jačanjem integriteta državnih organa kako bi se sprečila korupcija i saradnja sa kriminalnim grupama. Transparentnost, efikasnost i nezavisnost pravosuđa su ključni faktori u borbi protiv organizovanog kriminala i osiguravanju vladavine prava.
Crna Gora se suočava s izazovima u oblasti borbe protiv korupcije, organizovanog kriminala i nelegalnih aktivnosti koje ugrožavaju sigurnost i stabilnost društva. Međutim, sa odgovornim radom institucija i angažovanjem građana, moguće je prevazići ove izazove i stvoriti sigurnije i pravednije društvo za sve. Suđenje Slobodanu Kašćelanu i drugim članovima kriminalnih grupa predstavlja važan korak u pravcu ostvarivanja tog cilja.