Rebalansom budžeta predviđeno 12 milijardi dinara više za prosvetu

Jovana Kovačević аватар

Predsedavajuća Skupštinom Srbije Marina Raguš odredila je jednočasovnu pauzu u radu parlamenta posle koje će biti nastavljena rasprava o amandmanima na rebalans budžeta, a na kraju prepodnevnog dela sednice premijer Miloš Vučević rekao je da je rebalansom predviđeno 12 milijardi dinara više za prosvetu.

Vučević je objasnio da je veći budžet za prosvetu predviđen, jer ima više od 1.000 novozaposlenih.

„Ne mogu da razumem da neko definiše to kao uvredu za prosvetu, time što država samo do kraja godine izdvaja 12 milijarde više, baš za tu istu prosvetu. Od toga, osam milijardi dinara više za plate zaposlenih u prosveti,“ rekao je Vučević.

On se osvrnuo i na izjavu ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović, koja je govorila o rastu plata, odnosno drugačijem obračunu za stručne saradnike i razredne starešine.

„Mislim da su to značajna ulaganja za prosvetu i da je to apsolutno za pohvalu, a ne za ispraznu kritiku i pokušaj dodvoravanja, jer neko vidi da bi to mogla biti tema na kojoj se dobija neki politički poen, svakako jeftin politički poen. Verujem da ćemo imati dobar socijalno-ekonomski dialog sa sindikatima u prosveti i verujem postizanju sporazuma i da će prosvetni radnici osetiti uvaženim i videti da imaju podršku države,“ rekao je premijer.

On je poslanicima opozicije poručio da ne mogu da porede stvari koje nisu uporedive, odnosno da plate u prosveti ravnaju sa ulaganjem u kapitalne projekte poput EXPO-a ili izgradnje Nacionalnog stadiona.

„Vi govorite o budžetima za plate i poredite ih sa kapitalnim budžetima, budžetima za kapitalne projekte. Kapitalni projekti imaju vremensko trajanje, oni su ograničeni na godinu, dve ili tri, koliko je potrebno za realizaciju tog projekta. Najčešće pričamo o infrastrukturnim projektima i oni pre svega doprinose rastu BDP i rastu ukupne ekonomije naše države, s kojima na kraju imamo potencijal da podižemo plate i penzije i možemo da pregovaramo sa MMF-om i da sami definišemo svoje budžetske pozicije,“ rekao je Vučević.

„Dobar predlog Vlade Srbije za povećanje plata u posveti,“ dodao je premijer.

Poručio je da poslanici opozicije moraju da znaju da prave razliku između izdvajanja za plate i ulaganje u kapitalne projekte i da se od njih, ako žele da se bave politikom, to očekuje.

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović je odgovorila poslaniku Zeleno-levog fronta Robertu Kozmi da su reprezentantivni sindikati zadovoljni činjenicom da će razredne starešine imati povećanje dodatka na starešinstvo sa četiri na sedam odsto i navodi da je to bio jedan od njihovih zahteva koji je ispunjen.

„U ovom momentu je procena da početna plata u prosveti može da iznosi 94 odsto prosečne plate na nivou Republike Srbije i mi mislimo, i predstavnici reprezentativnih sindikata, da 2025. godina treba da bude godina na kojoj bi trebalo da se potrudimo, da to ide i napred,“ rekla je ministarka.

Ocenila je da nijedna vlada do sada nije imala toliko razumevanja za prosvetne radnike.

„Mi smo se dogovorili da prioritet mora biti apsolutno prosveta i da jedino dvocifreno povećanje u procentima mogu imati prosvetni radnici. I dok svi ostali imaju iz javnog sektora osam odsto povećanja, ovo je 12 odsto,“ ukazala je Đukić Dejanović.

Premijer je zaključio da je njegov predlog sindikalnim predstavnicima da dođu na dijalog, a ne da političke stranke vode proteste, jer tu neće biti nikakvog uspeha.

„Gledam na sat sve vreme, očigledno ne želite sednicu o litijumu. Nadam se dogovoru u prosveti,“ rekao je Vučević.

Narodni poslanik Robert Kozma rekao je da se rast plata još nije desio i da će se to videti tek u sledećem predlogu budžeta. Dodao je da opozicija ne preuzima nikakve proteste prosvetara, već da, kako kaže, njima pruža podršku i podržava njihove zahteve.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije