Republika Srpska odbacuje rezoluciju o Srebrenici
Danas je predsednik Republike Srpske poručio da je rezolucija o Srebrenici nelegalno pokrenuta inicijativa te je pozvao sve Srbe da ignoriraju tu temu. Predsednik je izjavio da je ovo samo muslimanski hir u BiH te da nije bilo odluke niti jednog organa u BiH. Dodik je istakao da će takvo delovanje dovesti do bržeg raspada BiH, nego što to bilo ko može zamisliti.
Propisi i težnje vezane uz Srebrenicu su već dugi niz godina predmet nesuglasica i kontroverzi u Bosni i Hercegovini. Rezolucija o Srebrenici, koju je usvojila skupština Republike Srpske, bila je jedna od tema o kojoj su se razgovarali na današnjem sastanku predstavnika stranaka koalicije okupljene oko SNSD u Banjaluci.
Predsednik Republike Srpske poziva Srbe da ne daju značaj ovakvim inicijativama i poručuje da je njihov stav jasan – odbacuju rezoluciju o Srebrenici jer je smatraju nelegalnom. Dodik tvrdi da ova inicijativa neće doneti ništa dobro za Bosnu i Hercegovinu te da će samo ubrzati njen raspada, što je, prema njegovim rečima, neprihvatljivo.
Ova izjava Dodika izazvala je različite reakcije u BiH i šire, te su mnogi kritikovali ovakav stav Republike Srpske. Kritičari tvrde da je odbacivanje rezolucije o Srebrenici neprihvatljivo i da je potrebno priznati zločine iz prošlosti kako bi se nastavio proces pomirenja i izgradnje bolje budućnosti za sve stanovnike BiH.
Rezolucija o Srebrenici, koja je usvojena kao deo napora za suočavanje sa prošlošću i priznanje zločina koji su se dogodili u tom gradu tokom rata u BiH, bila je jedna od tačaka spornih u odnosima između srpskih i bošnjačkih političkih lidera u zemlji. Dok su Bošnjaci podržavali ovu rezoluciju kao korak ka istini i pravdi za žrtve, Srbi su je odbacivali kao nelegalnu i nepravednu.
Povodom današnje izjave predsednika Republike Srpske, mnogi analitičari i politički komentatori ističu potrebu za dijalogom i razumevanjem između različitih političkih aktera u BiH kako bi se prevazišli ovi nesporazumi i postigao konsenzus o ključnim pitanjima vezanim za prošlost i budućnost zemlje.
Kritičari Dodika smatraju da je njegova izjava o ignorisanju rezolucije o Srebrenici kontraproduktivna i da dodatno dodatno produbljuje podele među stanovnicima BiH. Pozivaju političke lidere u zemlji da se fokusiraju na pomirenje, dijalog i saradnju u cilju izgradnje stabilne i prosperitetne Bosne i Hercegovine za sve njene građane.
Neposredno nakon Dodikove izjave, reagovale su i bošnjačke političke stranke, koje su osudile stav Republike Srpske i pozvale na poštovanje rezolucije o Srebrenici kao važnog koraka ka istini i pomirenju u BiH.
Očekuje se da će ovaj incident dalje produbiti postojeće podele u društvu i političkom životu BiH te će zahtevati dodatne napore i angažman kako bi se prevazišle nesuglasice i postigao konsenzus o ključnim pitanjima vezanim za prošlost i budućnost zemlje.
Rezolucija o Srebrenici i njen status u političkom životu BiH ostaju jedna od temeljnih tačaka sukoba i neslaganja među političkim liderima i grupama u zemlji te će zahtevati dodatne napore i angažman kako bi se postigao konsenzus o ovom pitanju. Smatra se da je neophodno nastaviti dijalog i razgovore između različitih političkih aktera u BiH kako bi se prevazišli ovi nesporazumi i postigao konsenzus o ključnim pitanjima vezanim za prošlost i budućnost zemlje.