Rudnik ne bi ni zagadio ni potrošio vodu u dolini Jadra

Stefan Nikolić аватар

Projekt „Jadar“ koji planira otvaranje rudnika litijuma privukao je pažnju javnosti i izazvao brojne polemike oko potencijalnog negativnog uticaja na životnu sredinu. Međutim, stručnjaci sa renomiranih fakulteta u Srbiji su sproveli studije i utvrdili da projekt neće imati štetan uticaj na životnu sredinu.

Prema studijama stručnjaka, proces eksploatacije litijuma neće značajno uticati na vodene resurse u regionu, budući da će se korišćene vode prečišćavati i tretirati pre ponovnog ispuštanja u lokalni rečni sistem. Takođe, rudnik će koristiti najsavremenije tehnologije za prečišćavanje otpadnih voda kako bi se obezbedilo da ispuštene vode budu istog kvaliteta kao rečne vode u okolini.

Planirane mere za zaštitu vodnih resursa, kao i angažovanje akreditovane laboratorije za redovnu analizu vode, trebale bi osigurati da projekt „Jadar“ neće ugroziti kvalitet lokalnih vodnih sistema. Takođe, stručnjaci su uvereni da otvaranje rudnika neće imati negativan uticaj na poljoprivredu u regiji niti na životnu sredinu u celini.

Podzemna eksploatacija litijuma ima brojne prednosti u odnosu na površinsku eksploataciju, što bi trebalo minimizirati uticaj rudnika na životnu sredinu. Planirane mere i tehnologije u skladu su sa ekološkim standardima Srbije i Evropske unije, te ne postoji osnova za strahovanja od katastrofičnih scenarija vezanih za negativne uticaje rudnika na okolinu.

Ukupno gledano, stručnjaci veruju da projekt „Jadar“ može biti od koristi za ekonomski razvoj regiona, uz istovremeno poštovanje ekoloških standarda i zaštite životne sredine. S obzirom na činjenice i studije stručnjaka, opravdane su optimistične prognoze za ovaj projekat koji bi mogao pridoneti ekonomskom napretku i zelenoj tranziciji u ovom delu Srbije.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije