Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da će Rusija nastaviti proizvodnju raketa kratkog i srednjeg dometa koje mogu nositi nuklearne bojeve glave. Ova odluka je odgovor na potez Sjedinjenih Američkih Država da rasporede slične projektile u Evropi i Aziji. SAD su se povukle iz Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa 2019. godine, optužujući Rusiju da krši sporazum, što je Kremlj odlučno negirao. Nakon toga, Rusija je uvela moratorijum na razvoj raketa koje su bile zabranjene sporazumom INF. Putin je istaknuo da SAD ne samo proizvode ove rakete, već su ih već dovezli u Evropu za vježbe u Danskoj. Također je napomenuo da su rakete prisutne i na Filipinima, ali nije jasno jesu li prenesene iz te lokacije ili ne. Putin je naglasio da je Rusija bila prisiljena reagirati na takav razvoj situacije.
Ova odluka dolazi kao odgovor na širenje američkog raketnog sustava u Europi i Aziji, što je izazvalo tenzije između Rusije i SAD. Rusija tvrdi da se američke rakete nalaze u blizini njezinih granica, što predstavlja prijetnju za rusku sigurnost. Putin je naglasio da će Rusija nastaviti provoditi svoju vojnu strategiju i razvijati svoje vojne sposobnosti kako bi se osigurala njena nacionalna sigurnost. Rusija je poznata po svojoj snažnoj vojnoj doktrini i sposobnosti za razvoj i proizvodnju naprednog vojnog oružja.
Sjedinjene Američke Države su se povukle iz Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa 2019. godine pod optužbama da Rusija krši sporazum. Sporazum INF je potpisan između SAD-a i Sovjetskog Saveza 1987. godine kako bi se ograničila upotreba nuklearnog oružja srednjeg dometa. Međutim, nakon povlačenja SAD-a iz sporazuma, Rusija je odgovorila uvođenjem moratorija na razvoj tih raketa. Putin je istaknuo da će Rusija nastaviti razvijati svoje vojne sposobnosti u skladu sa svojom nacionalnom sigurnosnom strategijom.
Putinova najnovija izjava o proizvodnji raketa s nuklearnim bojevim glavama najnovija je u nizu napetih izjava između Rusije i SAD u vezi vojnih pitanja. Odnosi između dviju zemalja su već duže vrijeme napeti zbog vojnih pitanja i geopolitičkih sukoba. SAD su optužile Rusiju da krši sporazume o kontroli naoružanja, dok je Rusija tvrdila da je SAD provodili politiku „dvostrukih standarda“ u vezi s nuklearnim oružjem. Ova najava Putina mogla bi dodatno produbiti napetosti između dviju zemalja i pogoršati već nestabilne odnose.
Putinova odluka o nastavku proizvodnje raketa s nuklearnim bojevim glavama izazvala je reakcije međunarodne zajednice. Neke zemlje podržavaju Rusiju u njenim naporima za jačanje vojnih sposobnosti, dok druge izražavaju zabrinutost zbog mogućeg eskaliranja napetosti u regiji. Europske zemlje su također bile zabrinute zbog mogućeg širenja nuklearnog oružja u njihovom susjedstvu, što bi moglo ugroziti njihovu sigurnost. Međunarodni analitičari strahuju da bi ova odluka Putina mogla dovesti do novog nuklearnog ratovanja i destabilizirati regiju.
Rusija je poznata po svojoj snažnoj vojnoj doktrini i moćnom vojnom industrijom. Zemlja je već duže vrijeme ulagala u modernizaciju svojih oružanih snaga i razvoj naprednog vojnog oružja. Putinova najava o proizvodnji raketa s nuklearnim bojevim glavama samo je jedan korak u nastojanjima Rusije da očuva svoju vojnu snagu i nacionalnu sigurnost. Putin je naglasio da će Rusija nastaviti provoditi svoju vojnu strategiju i razvijati vojne sposobnosti kako bi se suočila s prijetnjama izvana.
U međuvremenu, SAD su ostale čvrsto na svojoj poziciji i nastavile provoditi svoju vojnu politiku u Europi i Aziji. Američki vojni dužnosnici su izjavili da su spremni za konkurenciju i suočavanje s izazovima koje predstavlja ruska vojna ekspanzija. Trenutni odnosi između Rusije i SAD-a nastavit će se pratiti s pažnjom u idućim mjesecima dok se i dalje razvijaju napetosti između dviju supersila.