Rusija je prošle godine započela proizvodnju nove bespilotne letjelice pod nazivom Harpija-A1, koja ima domet od oko 1.500 kilometara. Za proizvodnju ovog drona korišteni su kineski motori i dijelovi. Prema informacijama iz evropske obavještajne agencije, ovaj dron već je korišten u sukobu u Ukrajini. IEMZ Kupol, podružnica ruskog proizvođača oružja Almaz-Antej, proizvela je više od 2.500 Harpija od jula 2023. do jula 2024. godine.
Sam Bendet iz Centra za novu američku sigurnost ističe da bi korištenje ovog novog drona značilo odstupanje od dosadašnjeg oslanjanja Rusije na iranske bespilotne letjelice. Iran je isporučio Rusiji preko hiljadu tzv. „dronova kamikaza“, tipa Šahed, od početka sukoba 2022. godine. Ti dronovi su korišteni za napade na ukrajinsku protivvazdušnu odbranu i infrastrukturu daleko od fronta.
Iranske bespilotne letjelice su izazvale kontroverze, jer je Iran negirao slanje dronova Rusiji za upotrebu u Ukrajini. Rusko ministarstvo odbrane nije komentiralo ovu situaciju, dok je kinesko ministarstvo spoljnih poslova izjavilo da strogo kontrolira izvoz predmeta s potencijalnom vojnom primjenom, uključujući bespilotne letjelice.
Kina je također istaknula svoju posvećenost mirovnim pregovorima i političkom rješenju ukrajinske krize. Istaknuli su da nema međunarodnih ograničenja što se tiče trgovine s Rusijom.
Novi razvoj ruske bespilotne letjelice Harpija-A1 sa kineskom tehnologijom je značajan korak za Rusiju u smislu diversifikacije izvora nabave opreme za vojne svrhe. Sa povećanom proizvodnjom ovih dronova, Rusija može postati manje ovisna o iranskim bespilotnim letjelicama i više se fokusirati na vlastiti razvoj tehnologije, kao i saradnju sa Kinom. Ova nova situacija može imati značajan uticaj na sukobe i dinamiku na globalnoj vojnoj sceni.
Iako je kinesko ministarstvo spoljnih poslova istaknulo kontrolu nad izvozom oružja, zabrinutost postoji u pogledu korištenja kineske tehnologije za proizvodnju vojne opreme u sukobima širom svijeta. Prethodni sukobi i kontroverze vezane za upotrebu bespilotnih letjelica pokazuju da je važno pratiti i regulisati međunarodnu trgovinu oružjem i tehnologijom kako bi se smanjile posljedice na civilno stanovništvo i stabilnost regija pogođenih sukobima.
S obzirom na kompleksnost situacije u Ukrajini i šire, važno je uspostaviti dijalog i suradnju između zemalja kako bi se promovirali mir i stabilnost u regiji. Rastuća upotreba bespilotnih letjelica i napredak u vojnoj tehnologiji zahtijevaju odgovornu i transparentnu politiku kako bi se osiguralo da se ova tehnologija koristi na način koji promovira mir, sigurnost i stabilnost u svijetu.