Samo sedam država na planeti ima čist vazduh

Stefan Nikolić аватар

Samo sedam zemalja ispunjava međunarodne standarde kvaliteta vazduha, a smrtonosno zagađenje vazduha se pogoršava zbog oporavka ekonomske aktivnosti i toksičnog uticaja dima od šumskih požara, navodi izvještaj kontrolora kvaliteta vazduha IQAir.

IQAir, organizacija koja se bavi praćenjem kvaliteta vazduha, objavila je novi izvještaj u kojem se ističe da samo sedam zemalja, među kojima su Australija, Estonija, Finska, Grenada, Island, Mauricijus i Novi Zeland, ispunjavaju smjernice Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) za sitne čestice u vazduhu koje izbacuju automobili, kamioni i industrijski procesi. Ove čestice, poznate kao PM2,5, su mikroskopske čestice koje mogu izazvati brojne zdravstvene probleme kada se udahnu.

Najzagađenija zemlja prema ovom izvještaju je Pakistan, sa nivoima PM2,5 više od 14 puta većim od standarda SZO. Na drugom mjestu po zagađenosti su Indija, Tadžikistan i Burkina Faso. Prošle godine, najzagađenija urbana oblast na svijetu bila je Begusaraj u Indiji, gdje se nalaze četiri najzagađenija grada na svijetu.

Čak i u bogatim zemljama, poput Kanade, koja se smatrala jednom od najčišćih u zapadnom svijetu, situacija se pogoršala. Prošle godine Kanada je postala najgora po kriterijumu PM2,5 zbog rekordnih šumskih požara koji su opustošili zemlju. Slična situacija je i u Kini, gdje je oporavak ekonomske aktivnosti nakon pandemije uzrokovao povećanje nivoa PM2,5 za 6,5 odsto.

Zagađenje vazduha je ozbiljan problem koji ubija oko sedam miliona ljudi godišnje širom svijeta, a njegovi efekti su najočigledniji u zemljama u razvoju. U tim zemljama nedostaju pouzdani podaci o kvalitetu vazduha, što otežava borbu protiv ovog problema.

Ovaj izvještaj upozorava na hitnu potrebu za akcijom kako bi se poboljšao kvalitet vazduha i zaštitilo zdravlje ljudi. Organizacije širom svijeta pozivaju vlade da preduzmu mjere kako bi smanjile zagađenje vazduha i zaštitile životnu sredinu od daljeg pogoršanja.

U međuvremenu, građani mogu preduzeti neke korake kako bi zaštitili svoje zdravlje od zagađenja vazduha, kao što su korištenje filtera za vazduh u domovima, smanjenje korištenja vozila sa motorom na unutrašnje sagorevanje, podrška inicijativama za čistiji vazduh i slično.

Nadamo se da će ovaj izvještaj poslužiti kao podsticaj za sve nas da radimo zajedno kako bismo smanjili zagađenje vazduha i sačuvali planetu za buduće generacije. Važno je da se svi odgovorni subjekti uključe u ovo važno pitanje kako bismo zajedno stvorili zdraviju i sigurniju budućnost.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije