Generalni direktor Srbijagasa, Dušan Bajatović, izjavio je u Beogradu da je neophodno pronaći razumno rešenje za Naftnu industriju Srbije (NIS) i da će o ovoj temi razgovarati i Moskva i Vašington. Bajatović je naglasio da se očekuje 90 dana maksimuma za odlaganje sankcija koje bi mogle doći od strane Sjedinjenih Američkih Država.
U razgovoru za televiziju Pink, Bajatović je istakao težak položaj Srbije u ovoj situaciji, naglašavajući da se radi o nacionalnim interesima. Prema njegovim rečima, NIS proizvodi 80% derivata koji se prodaju na srpskom tržištu, a ova kompanija najviše doprinosi punjenju budžeta Srbije. Ova situacija, smatra Bajatović, zahteva hitnu pažnju i akciju kako bi se zaštitili interesi države i građana.
Bajatović je upozorio da sa trenutnim rezervama koje NIS ima, kompanija može da nastavi sa preradom do kraja marta. On je dodao da državne rezerve traju najmanje tri meseca, ali je naglasio da to nije dugoročno rešenje. „Moramo da imamo proizvođača derivata i nekog ko može da uvozi i prerađuje naftu u naftne derivate, inače će naše tržište postati plen okolnih energetskih kompanija, a Srbija će izgubiti deo suvereniteta“, rekao je Bajatović.
Ova situacija se javlja u kontekstu globalnih promena i pritisaka na energetsku stabilnost Srbije. Bajatović je ukazao na to da je važno da i Rusi i Amerikanci razumeju ozbiljnost situacije, kako bi se pronašlo kompromisno rešenje koje će omogućiti Srbiji da zadrži svoje energetske resurse i suverenitet.
U svetlu ovih dešavanja, Bajatović je pozvao na dijalog između relevantnih strana, naglašavajući da je saradnja ključna za pronalaženje održivih rešenja. On je takođe istakao važnost NIS-a kao strateškog partnera u snabdevanju energentima, ne samo za Srbiju, već i šire.
S obzirom na trenutnu geopolitičku situaciju, Srbija se suočava sa izazovima koji zahtevaju brzu i efikasnu reakciju. U tom smislu, Bajatović je naglasio da je potrebna jasna strategija koja će omogućiti stabilnost i sigurnost u snabdevanju energentima, kao i očuvanje nacionalnih interesa.
Na kraju, Bajatović je izrazio nadu da će razgovori na međunarodnom nivou dovesti do rešenja koje će biti u najboljem interesu Srbije i njenih građana. U svetlu ovih događaja, jasno je da će naredni meseci biti ključni za energetsku budućnost Srbije, a svi akteri moraju biti uključeni u traženje rešenja koja će obezbediti stabilnost i rast u ovom sektoru.
U ovom trenutku, Srbija se nalazi na raskrsnici, a odluke koje budu donesene mogu imati dalekosežne posledice po ekonomiju i energetsku sigurnost zemlje. U tom kontekstu, značaj dijaloga između Srbije, Rusije i Sjedinjenih Američkih Država postaje sve očigledniji, a Bajatovićeva izjava predstavlja poziv na akciju u pravcu postizanja stabilnosti i održivog razvoja.