U Beogradu je u Specijalnom sudu započeto razmatranje dokaza prikupljenih od strane zajedničkog istražnog tima Srbije i Grčke u vezi sa ubistvima Igora Dedovića, Stevana Stamatovića, Alana Kožara i Damira Hadžića, koja su se dogodila u Atini i na Krfu 2020. godine. Ovaj proces je značajan korak u razotkrivanju zločina koji su izazvali veliku pažnju javnosti i medija.
Tokom prvog dela suđenja, pregledani su spisi koji definišu članove istražnog tima, kao i načine na koje tim funkcioniše i beleži napredak istrage. Prikazan je i zapisnik francuske policije, koji uključuje zamolnicu Republike Grčke za izvršenje evropskog naloga za istragu. Ovaj nalog je izdat u vezi sa ubistvima u Atini, a od Francuske je zatraženo i da identifikuje korisnike kriptovanih „Skaj“ naloga, preko kojih su se planirala ubistva. U dokumentaciji su takođe dostavljeni PIN kodovi naloga, kao i spisak dokaza koji uključuje obdukcione izveštaje, telefonske izveštaje, kao i ispitivanja svedoka.
Zamenik tužioca za organizovani kriminal, Saša Ivanić, istakao je da je sporazum između Srbije i Grčke bio ključan za pribavljanje dokaza i da je francuski sudija dao saglasnost da se informacije podele sa pravosudnim organima Srbije. On je naglasio da je celokupna dokumentacija validan dokaz koji može uticati na ishod suđenja.
Advokati odbrane odmah su krenuli sa osporavanjem dokaza i načina na koji su prikupljeni. Izdvojili su primedbe na to što je „140 strana dokaza izvedeno za 10 minuta“. Advokat Stefan Jokić, koji brani nekoliko optuženih, zatražio je da se svaki dokaz razmatra posebno, naglašavajući da „ne mogu sve da upamte“. Takođe, on je osporio navode o plaćenim likvidacijama koji su se pominjali u dokumentaciji iz Francuske.
U sudnici je prikazana i fotografija holandskog državljanina Denzela Visela, za koga tužilac tvrdi da je bio zadužen za traženje oštećenih u teretani u Atini. Na fotografiji iz nadzorne kamere vidi se silueta muškarca u crnoj majici, a svedoci su ga prepoznali. Tužilac je istakao da je sud taj koji treba da utvrdi da li je ubistvo izvršeno kao rezultat plaćenog angažovanja ili ne, a ne da se to utvrđuje sporazumom.
Vladimir Đukanović, advokat jednog od optuženih, ukazao je na neprimerenost tvrdnje da su u pitanju plaćeni ubice, ističući da je to prejudiciranje koje nije u skladu sa pravnim standardima. Nakon toga, prikazani su ugovori o iznajmljivanju stana u Atini i automobila „reno klio“ na ime Nataše Dedić, jedine žene među optuženima. Tužilac je naglasio da je na dokumentaciji potpis Nataše Dedić, kao i da se kontakt telefon poklapa sa brojem koji su koristili drugi okrivljeni.
Advokat Jokić je ukazao na to da su kao dokaz prikazane „fotokopije fotokopija“ i dodao da se datumi iznajmljivanja automobila ne poklapaju sa datumima izvršenja krivičnog dela. Takođe, advokati su izrazili sumnju u validnost izjava svedoka, tvrdeći da su neki od njih davali iskaze bez ličnih karata, što može ukazivati na potencijalne nepravilnosti u postupku.
Ovaj slučaj je i dalje u razvoju, a sud će nastaviti sa ispitivanjem dokaza i svedoka. Kako suđenje napreduje, pažnja javnosti će se usmeriti na to kako će pravosudni sistem odgovoriti na izazove koje predstavljaju složeni dokazi i tvrdnje o organizovanom kriminalu. Očekuje se da će proces doneti nova saznanja o ovom tragičnom događaju i doprineti razumevanju organizovanog kriminala u regionu.