Stalna predstavnica Srbije pri Savetu Evrope (SE) Suzana Grubješić kritizirala je organizaciju zbog navodnog dopuštanja procedura za prijem tzv. Kosova u članstvo, ističući da se SE sve više pretvara u političku organizaciju umjesto da bude čuvar ljudskih prava i demokratije. Grubješić je naglasila da je Srbija do sada imala odličnu suradnju sa SE, ali da sada primjećuje promjene u radu organizacije.
Savet Evrope je osnovan 1949. godine kako bi promovirao ljudska prava, vladavinu zakona i demokraciju u Europi. Organizacija ima 47 članica, uključujući i Srbiju, ali pitanje priznanja Kosova je izazvalo kontroverze unutar SE. Kosovo je proglasilo neovisnost od Srbije 2008. godine, ali Srbija i nekoliko drugih članica SE to nije priznalo.
Grubješić je istaknula da se Savet Evrope treba držati svojih prvobitnih vrijednosti i da bi trebao biti nepristran čuvar ljudskih prava i prava nacionalnih manjina. Ona je naglasila da je Srbija već godinama surađivala sa SE, ali da sada primjećuje politizaciju organizacije.
„Nije mi jasno kako je moguće da SE dopusti Kosovo da postane član, a da Srbija nije imala priliku da iznese svoje argumente i protivljenja“, rekla je Grubješić.
Srbija je već duže vrijeme u procesu pristupanja Europskoj uniji, ali pitanje Kosova i dalje predstavlja prepreku u pregovorima. Srbija i Kosovo su dogovorili niz sporazuma u okviru dijaloga pod vođstvom Europske unije, ali pitanje međusobnog priznanja još uvijek nije riješeno.
Grubješić je pozvala SE da se vrati svojoj prvobitnoj misiji i da osigura da se principe vladavine zakona i demokracije poštuju u svim zemljama članicama. Ona je naglasila da je Srbija spremna nastaviti suradnju sa SE, ali da očekuje da organizacija ostane nepristrana i poštuje interese svih članica.
Reakcije na Grubješićine izjave su podijeljene. Dok neki podržavaju njezine tvrdnje o političkoj instrumentalizaciji SE, drugi smatraju da je Kosovo zaslužilo pravo da postane članica organizacije zbog svoje neovisnosti i poštovanja ljudskih prava.
SE je trenutno suočen sa nizom izazova, uključujući migrantsku krizu, terorizam i kršenje ljudskih prava u nekim članicama. Organizacija se trudi održati svoj integritet i promicati vrijednosti na kojima je utemeljena, ali kontroverze poput primanja Kosova u članstvo izazivaju rasprave unutar SE.
Grubješić je također naglasila da je Srbija spremna surađivati sa SE u rješavanju gorućih problema u Europi i da će nastaviti zagovarati poštivanje ljudskih prava i demokratskih načela u regiji. Ona je istaknula da je stabilnost i sigurnost Balkana od ključnog interesa za cijelu Europu te je pozvala SE da podrži napore Srbije u tom smjeru.
SE se suočava sa sve većim pritiscima da revidira svoje politike i procedure kako bi osigurala da ostane relevantna i učinkovita u promicanju ljudskih prava i demokracije u Europi. Kritike poput onih koje je iznijela Grubješić mogu potaknuti raspravu unutar organizacije o potrebi reforme i unaprjeđenja rada SE u skladu sa suvremenim izazovima.
Grubješić je istaknula da je očekivala veću podršku SE u rješavanju pitanja Kosova i da je razočarana zbog nedostatka dijaloga unutar organizacije o tom pitanju. Ona je pozvala SE da ostane nepristrana i da osigura da se ljudska prava i demokratski principi poštuju u svim zemljama članicama.
Srbija će nastaviti zauzimati aktivnu ulogu u radu SE kako bi promovirala svoje interese i vrijednosti te kako bi doprinijela stabilnosti i sigurnosti u Europi. Grubješić je istaknula da Srbija želi ostati konstruktivan partner SE, ali da očekuje poštovanje svojih stavova i interesa u svim procesima odlučivanja unutar organizacije.