Pokrenuta je istraga povodom uvreda upućenih srpskom golmanu Vanji Milinkoviću-Saviću.
Fudbaleri Torina odigrali su nerešeno sa ekipom Atalane, a junak utakmice je bio Milinković-Savić pošto je odbranio udarac Matea Retegija. Ova utakmica, iako je rezultatski završena bez pobednika, ostavila je snažan utisak zbog incidenta koji se dogodio tokom meča. Naime, navijači Atalante su tokom susreta uputili uvrede srpskom golmanu, što je izazvalo osude širom fudbalske zajednice.
U izjavi nakon utakmice, Milinković-Savić je otkrio detalje o uvredama koje je doživeo. „Vikali su mi da sam ciganin i da sam srpsko g****. Takve stvari mi smetaju, uvreda kao uvreda ne toliko, mogu da istrpim, ali ne mogu kada su rasističke. To nije u redu. Nisam odgovorio, ali takve stvari ne bi smele da se dešavaju u fudbalu. Takođe, ni bacanju predmeta nije mesto u sportu“, rekao je srpski reprezentativac. Ove reči odražavaju frustracije mnogih sportista koji se suočavaju sa diskriminacijom na terenu, a incident u Bergamu nije jedinstven slučaj u svetu fudbala.
Reakcije na incident nisu izostale. Italijanska fudbalska federacija je odmah pokrenula istragu kako bi se identifikovali počinioci uvreda. U saopštenju federacije se navodi da je sportski sudija, nakon što je pročitao izveštaj saradnika Federalnog tužilaštva, zaključio da je neophodno da se prikupi dodatni izveštaj o prijavljenim činjenima i da se identifikuju odgovorna lica koja su vređala i diskriminisala Milinkovića-Savića. U tom cilju očekuje se saradnja kluba Atalanta iz Bergama.
Ovaj incident ponovo otvara diskusiju o rasizmu u sportu i neophodnosti preduzimanja konkretnih koraka kako bi se ovakvi slučajevi sprečili u budućnosti. U poslednjih nekoliko godina, mnoge fudbalske organizacije preduzele su mere kako bi se borile protiv diskriminacije, ali očigledno je da se još uvek suočavaju sa izazovima. Milinković-Savić je, kao i mnogi drugi sportisti, pozvao na jedinstvo i akciju protiv ovakvih ponašanja, naglašavajući da fudbal treba da bude mesto gde se poštuju svi igrači, bez obzira na njihovu nacionalnost ili poreklo.
Ovaj incident je takođe izazvao šok među navijačima i fudbalskim ljubiteljima. Mnogi su izrazili podršku Milinkoviću-Saviću, a na društvenim mrežama pokrenuta je kampanja sa hashtagom #StopRacism, kako bi se skrenula pažnja na problem rasizma u sportu. Navijači iz različitih klubova su se okupili kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo i osudili uvrede koje su upućene srpskom golmanu. Ovakva solidarnost može biti važan korak ka stvaranju boljeg okruženja u sportu.
Fudbalski analitičari ističu da je važno da se ovakvi incidenti ne zaborave i da se iz njih uči. „Fudbal je globalni sport i treba da bude mesto okupljanja, a ne mržnje. Svaka uvreda, posebno ona koja ima rasistički ton, mora biti ozbiljno shvaćena i sankcionisana“, smatra jedan od analitičara. On dodaje da su klubovi i federacije odgovorni za stvaranje kulture tolerancije i poštovanja, i da je potrebno raditi na obrazovanju navijača kako bi se sprečili ovakvi incidenti u budućnosti.
Kako se istraga nastavlja, mnogi se nadaju da će slučaj Vanje Milinkovića-Savića poslužiti kao podsticaj za promene u fudbalskoj zajednici. U međuvremenu, srpski golman će se fokusirati na svoje performanse na terenu, dok će se boriti protiv nepravde koja ga je zadesila. Njegova hrabrost da progovori o ovakvim pitanjima može inspirisati druge sportiste da se suprotstave diskriminaciji i da se bore za pravedniji svet sporta.