Seizmolog otkriva IMA LI RAZLOGA ZA STRAH!

Stefan Nikolić аватар

Seizmolozi su u posljednjim tjednima zabilježili potrese u Vranju, Mladenovcu, Donjem Milanovcu i Lazarevcu. Jačina potresa nije prelazila četiri Rihtera, ali je učestalost i jačina potresa izazvala zabrinutost među građanima. Strah od mogućeg jačeg zemljotresa u bliskoj budućnosti se pojačava, s obzirom na manje potrese koji su se osjetili širom Srbije u protekloj godini.

Dr. Ana Mladenović sa Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu objašnjava da su zemljotresi oslobađanje energije nakupljene u zemljinoj kori te da ta energija može dolaziti iz različitih izvora. Najsličniji izvor zemljotresa Srbiji je obala Jadranskog mora, gdje se Jadranska ploča sudara s područjem Dinarida. Unatoč tome, Srbija je daleko od područja gdje se energija stvara i nema mnogo aktivnih raseda.

Unatoč tome što su se u prošlosti dogodili jači zemljotresi u Srbiji, većina potresa u proteklom razdoblju bila je slabijeg i umjerenog intenziteta, što daje nadu da nema razloga za zabrinutost. Direktor Republičkog seizmološkog zavoda, Dejan Valčić, ističe da se trebamo pripremiti za moguće jače zemljotrese u budućnosti.

Dr. Mladenović naglašava da se možemo zaštititi od zemljotresa na dva načina. Prvo, gradnjom objekata koji slijede seizmičke standarde, što bi trebalo osigurati stabilnost i sigurnost objekata tijekom potresa. Drugo, u trenutku zemljotresa, važno je ostati smiren te se zaštititi od padajućih predmeta i struktura, te izbjegavati paniku i rizikne radnje poput trčanja niz stepenice ili skakanja kroz prozor.

Uzimajući u obzir sve navedeno, građani se pozivaju na oprez i pridržavanje sigurnosnih mjera kako bi se minimizirale moguće posljedice eventualnih budućih zemljotresa.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije