Šesta erupcija vulkana od decembra

Stefan Nikolić аватар

Vulkan na jugozapadu Islanda eruptirao je sinoć šesti put od decembra i izbacio crvenu lavu kroz novu pukotinu na poluostrvu Rejkjanes.

Erupcija je počela nakon serije jakih zemljotresa i u roku od sat vremena pukotina dužine četiri kilometra presjekla je krater Sundhnukur.
Islandske vlasti navode da su posljedice erupcije lokalizovane zatvaranjem puteva i da ne ugrožavaju stanovništvo.
Haldor Bjornson, šef službe za vremenske prilike i klimu u Norveškoj meteorološkoj agenciji, rekao je da, za razliku od prethodnih erupcija, tok lave sada ne ide ka gradu Grindaviku, koji je većim dijelom evakuisan u decembru, kada je vulkan oživio nakon što je mirovao 800 godina.
Geofizičar Magnus Tuma Gudmundson, koji je letio iznad centra erupcije, izjavio je da Grindavik neće biti u opasnosti ukoliko erupcija nastavi da se odvija na ovakav način.
„Naravno, ne znamo šta će se desiti u bliskoj budućnosti, ali je ovo vjerovatno dostiglo vrhunac i počeće da jenjava, kao i ostale erupcije“, rekao je ovaj stručnjak lokalnim medijima.
Ne očekuje se da će nova erupcija uticati na avionske letove.

Vulkan na jugozapadu Islanda, koji je bio aktivan već šesti put od decembra prošle godine, izbacio je crvenu lavu kroz novu pukotinu na poluostrvu Rejkjanes. Erupcija je započela nakon serije jakih zemljotresa, a nova pukotina, dužine četiri kilometra, formirala se u roku od sat vremena, presijecajući krater Sundhnukur.

Prema izvještajima agencije PA medija, islandske vlasti tvrde da su posledice erupcije lokalizovane zatvaranjem puteva i da ne predstavljaju opasnost za stanovništvo. Haldor Bjornson, šef meteorološke službe za vremenske prilike u Norveškoj, istakao je da, za razliku od prethodnih erupcija, tok lave ovoga puta ne ide ka gradu Grindaviku, koji je većinom evakuisan u decembru, kada je vulkan prvi put oživeo nakon 800 godina.

Geofizičar Magnus Tuma Gudmundson, koji je pratio situaciju iz vazduha, izjavio je da Grindavik trenutno nije u opasnosti s obzirom na način na koji se erupcija odvija. Ipak, istakao je da je teško predvideti što će se događati u bliskoj budućnosti, ali da je moguće da erupcija dostiže svoj vrhunac i uskoro počne da jenjava. Prema njegovim riječima, ne očekuje se da nova erupcija utiče na avionski saobraćaj.

Iako je erupcija privukla veliku pažnju lokalnih i svjetskih medija, stručnjaci savjetuju stanovništvo da ostane smireno i da prati uputstva od strane nadležnih vlasti. Islanđani su navikli na aktivnost vulkana, budući da ova zemlja leži na geološki nestabilnom području i redovno se suočava sa sličnim pojavama.

Iako je erupcija velik spektakl za posmatrače, važno je da se građani pridržavaju uputstava i savjeta stručnjaka kako bi se osigurala njihova sigurnost. Islanđani su već prošli kroz slična iskustva i znaju kako se nositi sa ovakvim situacijama.

Za sada, situacija se čini pod kontrolom i vlasti su preduzele sve neophodne mjere kako bi zaštitile stanovništvo i imovinu. Dok se erupcija nastavlja da se odvija, stručnjaci će pažljivo pratiti situaciju i pružati informacije o eventualnim promjenama.

Islanđani su već navikli na vulkansku aktivnost i nastaviće da se suočavaju sa izazovima koje ona donosi. Važno je da zajednički rade na očuvanju sigurnosti i praćenju uputstava kako bi se smanjio rizik od mogućih šteta.

U međuvremenu, svijet će nastaviti da prati ovu priču i pruža podršku Islandu u suočavanju sa vulkanskom erupcijom. Islanđani su ponosni na svoju zemlju i njenu prirodnu ljepotu, ali su svjesni i izazova koje ona nosi. Nastavićemo da pratimo razvoj situacije i pružamo informacije o daljim dešavanjima.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije