Renalfa IPP, tvrtka specijalizirana za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, pokrenula je izgradnju solarne elektrane unutar kompleksa REK Oslomej u Sjevernoj Makedoniji, kao dio javno-privatnog partnerstva.
Solarna elektrana u REK Oslomej, koja se nalazi blizu Kičeva, jedna je od najvećih u regiji i prepoznata je kao jedan od 17 vodećih projekata u okviru Investicijskog okvira za Zapadni Balkan Europske unije. Projekt je financiran od strane kompanije Finance in Motion, koja upravlja fondom GGF. Projekti u Oslomeju podržavaju šire napore za čišćenje lokacije, diversifikaciju energetskih izvora, podržavaju proces dekarbonizacije, te osposobljavanje i prekvalifikaciju radne snage u regiji.
Renalfa IPP je investitor u ovaj projekt, koji je rezultat zajedničkog ulaganja Renalfa Solarpro grupe i francuske investicijske grupe RGreen Invest. Kompanija je dobila ugovor za jednu od dvije solarne elektrane koje su bile na dražbi u travnju 2021. godine. Drugu elektranu izgradio je Fortis Energy iz Turske, koja je nedavno završena. Projekt u Oslomeju, koji se financira kroz kombinaciju privatnih i javnih sredstava, također ima za cilj ublažavanje gubitka radnih mjesta kroz prekvalifikaciju i zapošljavanje bivših radnika termoelektrane u ovom dijelu Sjeverne Makedonije, regiji koja je povijesno bila ovisna o industriji ugljena.
U okviru državne energetske kompanije Elektrani na Sjevernoj Makedoniji (ESM), prva solarna elektrana na napuštenom ugljištu u regiji Zapadnog Balkana izgrađena je upravo u REK Oslomej, te je puštena u pogon 2022. godine. Ovaj projekt smanjuje ovisnost Sjeverne Makedonije o fosilnim gorivima i uvozu energije. „Naša investicija u solarni projekt Oslomej potvrđuje našu posvećenost energetskoj tranziciji Sjeverne Makedonije. Smanjenjem oslanjanja na fosilna goriva i povećanjem energetske sigurnosti, ovaj projekt je u skladu sa našom misijom da ublažimo klimatske promjene i promoviramo održiva energetska rješenja,“ izjavio je Borislav Kostadinov, direktor fonda GGF. Sjeverna Makedonija teži do 2040. godine generirati najmanje 43 posto svoje električne energije iz obnovljivih izvora. Trenutno, zemlja se uglavnom oslanja na fosilna goriva, pretežno lignit i plin, te manji udio hidroenergije, uz znatnu ovisnost o uvozu energije iz fosilnih izvora.